Kwiatowe savoir-vivre

Kwiatowe savoir-vivre Walentynki to czas, kiedy kwiaciarnie toną w klientach – bukiety kwiatów schodzą wtedy jak ciepłe bułeczki. A czy wiecie jakie rośliny wypada kupować na Dzień Zakochanych i jak je wręczać, by pozostawać w zgodzie z zasadami savoir-vivre? Podpowiadamy!

Kolor miłości

Florystyczna etykieta mówi, że kolor czerwony jest zarezerwowany dla zakochanych – a w szczególności gdy mówimy o czerwonych różach. Dlatego wręczenie takiego bukietu mamie, babci czy zamężnej koleżance z pracy byłoby sporym faux pas. Jako że róże są odwiecznym symbolem miłości i namiętności, to właśnie one najczęściej sprzedają się w Walentynki. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie  - jeśli chcemy okazać nieco delikatniejsze, bardziej subtelne uczucia, postawmy na białe kwiaty, na przykład lilie, które uznaje się za symbol niewinności i dobrych zamiarów. Będą więc idealne dla par, które dopiero się poznają. Pamiętajmy, by wystrzegać się koloru żółtego – ta barwa przypomina bowiem o negatywnym uczuciu, jakim jest zazdrość.

Kwiaty zgodne z savoir vivre

Kupując kwiaty bliskiej osobie, pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie – ilość kwiatów musi pozostawać nieparzysta! Kiedyś mówiło się, że parzysta ilość kwiatów przeznaczona jest na smutniejszą okoliczność, a do tego sądzono, że przynosi pecha. To, co jednak jest kluczowe, to fakt, że parzysta ilość kwiatów po prostu prezentuje się mniej estetycznie i trudno w takim układzie nadać bukietowi ładny kształt. O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając kwiaty na Walentynki? Że rośliny doniczkowe nie są najlepszym pomysłem – wymagają bowiem opieki, specjalistycznej wiedzy i zaangażowania. Dlatego nie będą trafionym podarunkiem – wyjątkiem jest osoba, o której wiemy, że żywi prawdziwą florystyczną pasję i ma w domu sporo roślin.

Jak wręczać kwiaty?

Zawsze dbajmy o to, by bukiet wyglądał na świeży i zadbany – jeśli przed wręczeniem długo stał w wazonie, obejrzyjmy go dokładnie, pozbądźmy się zwiędłych lub opadający liści i łodyg. Możemy też lekko spryskać go wodą. Jeśli wręczamy róże, wytnijmy z nich kolce, które znajdują się na wysokości dłoni, tak, by obdarowana osoba się nie ukłuła. Czas na wręczenie? Przesadna ilość papieru czy celofanu nadaje się do usunięcia – to kwiaty mają być numerem jeden, nie warto, by nadmiar ozdób je przyćmił. I na koniec – kwiaty zawsze wręczamy pąkami do góry, nigdy odwrotnie.