Magiritsa, czyli grecka zupa na Wielkanoc

Zupę Magiritsa Grecy jadają tradycyjnie w Wielkanoc. Jej przygotowanie i składniki zapewne nie spodobają się każdemu, ale tak czy tak, to danie ma swoich zwolenników. Czym więc jest Magiritsa i jak ją przyrządzić?

Magiritsa to to grecka zupa, którą przygotowuje się z podrobów jagnięcych – dlatego czasem nazywana jest „zupą z baranka wielkanocnego”. Podroby przed gotowaniem dokładnie się oczyszcza oraz solidnie doprawia – przyprawami, sosami, a także sokiem z cytryny. Do jej ugotowania będą potrzebne płuca, wątroba, serce, żołądek i jelita baranka, który tradycyjnie zostaje zabity na Wielkanoc – ale Grecy dbali zawsze o to, by baranka wykorzystać w całości, toteż oprócz mięsa, jadali również podroby. Ma to swoje wytłumaczenie w historii, gdy ubodzy Grecy jadali mięso niezwykle rzadko, toteż dbali o to, by maksymalnie cieszyć się jego smakiem i niczego nie wyrzucać.

Magiritsę Grecy przygotowują w Wielką Sobotę, by zjeść ją następnego dnia, zaraz po Litrugii. Oprócz podrobów, w tej greckiej zupie lądują także głowa i kark baranka, które oddają najwięcej smaku. Podaję się ją w towarzystwie sałatki i sera, ale także słodkiego chlebka i jajka ugotowanego na twardo, zabarwionego na czerwono, by przypominać o krwi Jezusa, który zmartwychwstał.