Maty i podkładki na stół

Maty i podkładki to niepozorne przedmioty, które nie tylko spełniają użyteczną funkcję, ale także odpowiednio dobrane, mogą stać się świetnym dopełnieniem stylowego stołu. Zapraszamy do płaskiego i kolorowego świata mat i podkładek.

Bez względu na to, czy czeka was organizacja rodzinnego przyjęcia, czy przygotowujecie urodziny dla malucha, albo zamierzacie zjeść spokojnie obiad z najbliższymi, przydatnym elementem wystroju waszego stołu będą maty i podkładki. Dostępne w różnych wzorach i kształtach, wykonane z różnych materiałów, na pewno wkomponują się świetnie w każdą stylizację stołu. Pojawia się jednak pytania – czy są one niezbędnym elementem wystroju stołu? Co wybrać, matę czy podkładki? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej. 

Podkładki na stół

Na początku zastanówmy się, co lepiej wybrać – matę czy podkładki? Zakłada się, że maty są większe i zazwyczaj mają prostokątny kształt. Natomiast podkładki powinno dobierać się do kształtu naczynia, które będzie na nie kładzione. To właśnie dlatego podkładki pod kubki czy szklanki są małymi okrągłymi przedmiotami, które chronią przed zaplamieniem najbliższy naczyniu fragment stołu. W praktyce sprowadza się to do pochłaniania spływających po szklance lub kubku kropel.

W sklepach możemy kupić podkładki wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy w nich podkładki wykonane z filcu, drewna, materiału i plastiku. Dla dzieci znajdziemy wzory nawiązujące do bajek i ulubionych bohaterów. Dorośli mogą swobodnie dobrać sobie podkładki pod swój gust – od kwietnych wzorów po te klasyczne i symetryczne. Pamiętajmy, tylko by na stole znajdował się tylko jeden styl podkładek. Jeśli już wybierzemy podkładki filcowe, to złym rozwiązaniem będzie dołożenie do nich tych plastikowych z nadrukowanymi fikuśnymi wzorami. 

A Ty używasz maty?

Maty są zazwyczaj większe niż podkładki. Dzięki temu zabezpieczają przed wybrudzeniem większy obszar stołu. Co za tym idzie, można na nich postawić więcej elementów zastawy. Podobnie jak w przypadku podkładek, wybór wzorów i kształtów mat jest praktycznie nieograniczony. To tylko od nas zależy, jak umiejętnie dobierzemy matę do stylu naszego stołu, ale także, co ważne, całej jadalni lub kuchni. Nie ukrywajmy, kolorowe i wzorzyste maty w minimalistycznym otoczeniu będę wyglądać komicznie, a nie estetycznie i stylowo. Dlatego przyjrzyjmy się, jakie maty możemy znaleźć w sklepach i z jakich materiałów mogą być one wykonane.

Po pierwsze możemy kupić maty wykonane z plecionych tworzyw sztucznych. Nie dajcie się jednak zmylić tym niepozornym opisem. Takie maty mogą być eleganckie i stylowe. A dodatkowo dostępne są w wielu ciekawych kolorach. Jeśli pragniemy postawić na naturę, to idealnym rozwiązaniem okażą się maty wykonane z trawy morskiej lub wikliny. Nie możemy także zapomnieć o plastikowych matach, na których mogą być wydrukowane całe zdjęcia lub kolorowe wzory i motywy. Oczywiście maty dostępne są w różnych wzorach – od klasycznych prostokątnych, po te w kształcie liści i kwiatów.

Nie podkładajmy się więc przed gośćmi zaplamionym obrusem i używajmy podkładek oraz mat. W końcu każdemu gospodarzowi zależy, by dobrze wypaść podczas organizowanej imprezy.