Bez to kwiat, który cieszy dwa zmysły – wzroku i węchu. Wszyscy miłośnicy tego lilaka z niecierpliwością wyczekują maja, czyli miesiąca kwitnienia tej pięknej i wonnej rośliny.
Zapach bzu jest tak donośny i silny, że roznosi się w promieniu kilkunastu metrów od krzewu. Każdy, kto nie może zachwycać się bzem we własnym ogrodzie, powinien w wersji ciętej, znaleźć dla niego miejsce w swoim mieszkaniu. Poniżej kilka pomysłów na efektowne ozdoby i wiązanki z bzem w roli głównej.
Liliowy świecznik
Bez doskonale nadaje się do dekoracji szklanych, wysokich świeczników. Wystarczy łodyżki tego kwiatu zawiązać (np. przy pomocy sznurka z juty) dookoła świecznika. Ważne, aby gałązki nie były zbyt długie i nie zajął ich płomień świecy. Jeżeli nie posiadasz świecznika, możesz wykorzystać zwykłą, szklaną butelkę np. po winie. W szyjce umieść świecę, a wokół butelki zawiąż kilka łodyżek z pachnącym bzem.
Kwiatowa patera
Gałązki bzu świetnie posłużą jako dekoracja stołu podczas letniego obiadu lub kolacji. Wybierz kilkupoziomową paterę z wyższym rantem i nalej do niej odrobinę wody. Połóż na wierzch łodyżki z kwiatami bzu. Gdy mimo wszystko kwiaty będą spadały lub istnieje ryzyko, że zdmuchnie je przeciąg, sklej je plastrem lub taśmą samoprzylepną. Nieestetyczne złączenia można łatwo ukryć pod kawałkami organzy lub koronki w fioletowym kolorze, która dodatkowo podkreśli piękno kompozycji. Postawiona na stole ukwiecona patera podniesie rangę zwykłego posiłku do wyrafinowanej uczty.
Dekoracja potraw
Niewiele osób wie, że kwiaty bzu lilaka są jadalne. Smakują gorzko i ciężko, dlatego nie nadają się do wykorzystania jako główny składnik potrawy. Jednakże świetnie wyglądają jako dekoracja owoców, ciast, deserów czy nawet zup. Tak podany posiłek przyciągnie oko wszystkich gości a fakt, że bez jest jadalny, nie spowoduje przykrości żołądkowych nawet w sytuacji, gdy ktoś przypadkowo lub z ciekawości zje kilka kwiatów.
Pachnący wieniec
Wianuszek z bzu ozdobi każde drzwi w mieszkaniu i sprawi, że pomieszczenie na długo wypełni się pięknym zapachem. Najprościej jest zaopatrzyć się w wianek z wikliny (do kupienia w kwiaciarni lub na stoisku z wyrobami wiklinowymi) i w szpary pomiędzy patyczkami powtykać pachnące gałązki. Na czubku wianuszka można zawiązać liliową kokardę, która będzie nie tylko efektownie wyglądała, ale i posłuży jako haczyk do zawieszenia ozdoby na ścianie lub drzwiach.
Drugie życie puszek po warzywach konserwowych
Modnym ostatnio trendem jest trzymanie bukietów kwiatów w srebrnych wiaderkach. Nie musisz specjalnie kupować takiego w sklepie, możesz wykorzystać puszki po warzywach konserwowych. Etykiety z łatwością oderwiesz, gdy zanurzysz puszki na kilka minut w gorącej wodzie. Pojemnik po groszku, kukurydzy czy pomidorach zyska nowe życie jako efektowny wazonik na mały bukiecik bzów. Puszki z kwiatami możesz ustawić rządkiem w kuchni lub w łazience, gdzie będą pełniły dodatkową funkcję – odświeżacza do powietrza.
Ozdobna łubianka
Łubianka po truskawkach jako pojemnik na bez, przypadnie do gustu wszystkim miłośniczkom stylu rustykalnego. Naturalne drewno i swojskie kwiaty to wszakże jedne z symboli tego stylu. W łubiance umieść ciasno jakiekolwiek naczynia z wodą i włóż w nie obfite bukiety z bzu. Istotne jest, aby nie oszczędzać na liczbie gałązek, możesz wykorzystać bzy w różnych kolorach. Ma być bogato i z przepychem. Kwiatowa łubianka nada nieco wiejskiego charakteru każdemu miejskiemu balkonowi lub tarasowi.
Bukiet w woreczku
Kolejnym pomysłem dla wielbicielek stylu rustykalnego są bukiety kwiatów w woreczkach. Możesz posłużyć się woreczkami z juty, bawełny lub lnu. Do woreczka włóż pojemnik z wodą i w nim umieść gałązki bzu. Woreczki zamykane są ściągaczem ze sznurka, dzięki któremu można regulować otwór i atrakcyjnie wyeksponować nawet 2-3 łodyżki z kwiatami. Worki dostępne są w sklepach z artykułami dla ogrodników i w niektórych kwiaciarniach. Kiedy wykorzystanie woreczków jako wazoników znudzi Ci się, możesz użyć ich do przechowywania orzechów czy ziaren kawy.