Mulgikapsad powstało w dziewiętnastym wieku, w Estonii. Wtedy to kilku dość zamożnych chłopów zakupiło ziemię na południowym terytorium kraju, w Mulgimaa, i to właśnie oni gotowali sobie Mulgikapsad, które stało się na tych terenach popularne. A jakich składników potrzebowali, by przygotować tę potrawę?
Mulgikapsad, czyli co jadają Estończycy?
Czy wiecie, że jednym z najczęściej spożywanych w Estonii warzyw jest kapusta? To właśnie na jej bazie mieszkańcy przygotowują bardzo popularny w tym kraju smakołyk, zwany Mulgikapsad. Co to takiego i skąd się wzięło?
To bardzo proste danie, które na pewno zasmakowałoby Polakom, z uwagi na składniki, których i my chętnie używamy w naszych kuchniach. Potrzebujesz około jednego kilograma kiszonej kapusty, szklanki kaszy jęczmiennej, pół kilograma boczku wieprzowego, a także cebuli i ziemniaków. Do tego przyprawy: kminek, pieprz i sól. Namoczony przez noc jęczmień należy umieścić warstwami, naprzemiennie z kapustą i boczkiem, w naczyniu żaroodpornym.
Następnie zalać całość wodą lub białym winem (płyn musi zakryć kaszę) i zagotować w piecu przez 30 minut przy wysokiej temperaturze, a potem, przez kolejne dwie godziny – w ok. 130 stopniach. Pod koniec trzeba doprawiać. Podawać z ziemniakami z wody i usmażoną cebulką.
Spróbujecie?