Jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Traktujemy je jako oczywistość w mieszkaniu. Czy wiemy jednak o nich wszystko? Poczytajmy o rodzajach oraz zasadach ustawiania stołów.
Stół znajduje się w każdym domu. Najczęściej stanowi punkt centralny jadalni i kuchni. To przy nim zbieramy się, by jeść wspólnie posiłki lub, napić się kawy czy herbaty. To przy nim biesiadujemy, gramy w karty i gry planszowe albo po prostu rozmawiamy, dzieląc się swoimi troskami i radościami. Stół pełni istotną funkcję podczas oficjalnych spotkań i uroczystości. Stanowi także ważny element legend oraz religijnych obrzędów. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym meblu, by potrafić wkomponować go w przestrzeń mieszkania i w pełni wykorzystać podczas spotkań z bliskimi.
Jakie są rodzaje stołów?
Na rynku można dostać wiele rodzajów stołów. Ten klasyczny zrobiony jest z drewna, składa się z czterech podpór, czyli nóg oraz płyty roboczej – blatu, który zazwyczaj znajduje się 75 centymetrów nad podłogą. Taka wysokość zapewnia osobie siedzącej przy nim możliwość swobodnego korzystania z przedmiotów znajdujących się na blacie. Wybierając stół, musimy także pomyśleć o jego kształcie oraz zaletach i wadach z tym związanych.
Stoły okrągłe
Stół okrągły ma jedną zasadniczą zaletę – siedzenie przy nim zapewnia poczucie bliskości i wspólnoty, a komunikacja przy nim nie stanowi problemu, ponieważ wszyscy biesiadnicy dobrze się widzą. Dodatkowym atutem okrągłych stołów jest równość wszystkich osób przy nim zasiadających. Gospodarz nie musi ustalać określonego porządku zajmowania miejsc przez gości.
Nic niestety nie jest idealne, więc i stół okrągły stwarza kilka problemów. Po pierwsze, nie można go zestawiać ze stołami o innych kształtach. Wada ta rodzi problem przy przygotowywaniu miejsc dla większej liczby osób. Jednocześnie stół okrągły wygląda stylowo, gdy stoi na środku pomieszczenia. Aby zmieściła się na nim cała zastawa, powinien mieć minimum 110 centymetrów średnicy. Można więc powiedzieć, że stół okrągły świetnie sprawdzi się podczas niewielkich uroczystości dla ograniczonej liczby gości.
Stoły prostokątne i kwadratowe
Kupując stół tego typu, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego szerokość. Pamiętajmy, że kompletne nakrycie dla jednego gościa sięga 35-40 centymetrów w głąb stołu, a na środku ustawiamy naczynia z potrawami i dekoracje. Węższe stoły trudniej udekorować oraz ciężej zorganizować na nich przestań, tak by wszyscy przy nim zasiadający czuli się komfortowo i wygodnie. Ustawiając w pomieszczeniu stół prostokątny należy także pamiętać, że miejsca przy jego krótszych brzegach są honorowe i nie powinny znajdować się w kącie lub miejscu trudno dostępnym.
Zasady ustawiania
Jeśli przygotowujemy spotkanie, to na wstępie powinniśmy określić liczbę gości, dobrać odpowiednie pomieszczenie oraz określić porządek zasiadania przy stole. Aby uczestnicy party czuli się komfortowo, powinniśmy zadbać o odpowiednie ustawienie stołu lub zestawienie – w przypadku łączenia – kilku mebli. Kierujmy się zasadą mówiącą, że najważniejsza jest wygoda i swoboda gości. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której jedna z zaproszonych osób będzie musiała przeciskać się, by usiąść na swoim miejscu. Ponadto każdy z biesiadników powinien móc swobodnie odejść od stołu, bez przeszkadzania innym gościom. Dlatego zakładamy, że stół powinien być oddalony co najmniej 75 centymetrów od ściany.
Przed przyjściem gości, zwróćmy także uwagę na ułożenie krzeseł. Powinny być one ustawione w rzędzie równolegle do krawędzi blatu. Pamiętajmy, by nie wsuwać ich głęboko pod stół i zwisający obrus. Zakłada się, że nakrycie dla jednego gościa zajmuje od 60 do 70 centymetrów. Starajmy się, nie ustawiać ich bardziej gęsto. Oczywiście ustawiamy nakrycia tak, by nogi stołu nie przeszkadzały gościom. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, a do tego przygotujemy wyborne potrawy, to mamy gwarancję udanego przyjęcie.