O elegancji, czyli jak szata zdobi człowieka

Co to jest elegancja? Co się na nią składa i co na nią wpływa? Poznajmy sekrety elegancji w ubiorze.

Każdy z nas spotkał się ze słowem „elegancja”. Ale co kryje się za tym pojęciem? Intuicyjnie pewnie każdy z nas wie, co to znaczy. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której ktoś prosi nas o stawienie się na przyjęciu w eleganckim stroju? Co założylibyśmy wtedy na siebie? Pierwszą myślą jest stylowa suknia w przypadku kobiet lub dobrze skrojony garnitur dla mężczyzn. I nie jesteśmy w błędzie. Zacznijmy jednak od podstaw, by rozszerzyć nasze wyobrażenie o elegancji.

W Słowniku Języka Polskiego słowo „elegancja” definiuje się jako: „dobry smak w ubiorze i wytworność w sposobie bycia”. Dalej niewiele to nam mówi i jest bardzo ogólnikowe. Na szczęście z pomocą przychodzi nam dr Irena Kamińska-Radomska, która w swojej „Etykiecie biznesu” stwierdza, że elegancki strój powinien być skromny, drogi i konserwatywny. Dowiedzmy się, jak powinniśmy rozumieć te pojęcia w kontekście elegancji.

Skromny, drogi, konserwatywny

W słowie „skromny” kryje się pewna wstrzemięźliwość. Dobierając nasz ubiór, by spełniał warunek skromności, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o umiarze i dyskrecji. Wybieramy takie elementy garderoby, które nie będą prowokacyjne. Unikamy więc wyzywających strojów, pobudzających do dwuznacznych skojarzeń i potęgujących zmysłowość. Za skromnością kryje się także ograniczona liczba barw. W eleganckim stroju nie powinniśmy wyglądać jak rozświetlona choinka lub wielobarwny neon nad centrum handlowym.

Wspomnienie o cenie ubrania jest o tyle ważne, że idzie za nim jakość. Elegancji ubiór powinien być wykonany nie tylko starannie, ale także z dobrej jakości materiałów. Nie oznacza to, by wybierać tylko markowe towary. Wręcz przeciwnie! W eleganckim ubiorze nie eksponuje się znaków popularnych marek. Powinno się je skrzętnie ukrywać.

Konserwatywny strój, czyli nawiązujący do tradycji, charakteryzuje się ponadczasowością. Jest on uniwersalny dla różnych miejsc i czasów. Chwilowe trendy, krzykliwe stroje i eksperymenty modowe przemijają. Natomiast elegancja jest stała i ponadczasowa.

Harmonia i ład

W eleganckim stroju liczy się coś jeszcze – odpowiedni dobór elementów. Bardzo ważna jest kompozycja naszego stroju, która pokaże nie tylko nasz gust, ale także wprowadzi odpowiedni estetyczny ład. Tak więc strój należy dobierać do okoliczności. Każdy jego element musi być w tym samy stylu, a dodatki powinny być dobrze dobrane kolorystycznie.

Strój powinien być także dopasowany do sylwetki, tak byśmy czuli się w nim komfortowo. Nie może więc być ani za obcisły – co sprawi złe wrażenie i pozbawi nas wygody, ani za luźny – byśmy nie wyglądali, jak osoba, która chwilę temu pożyczyła ubranie. Jeśli zamierzamy założyć coś wzorzystego, to pamiętajmy, że powinien być to tylko jeden element. Nie ubieramy się cali w kratę albo paski. Jeśli wiec wybraliśmy garnitur w kratę, to koszula i krawat powinny być klasyczne bez wzoru.   

Szata zdobi człowieka – nie da się tego ukryć. Starajmy się więc dobierać odpowiednie stroje do okoliczności, w których się znajdujemy. Elegancja to smak i styl – warto o tym pamiętać!