Co „siedzi” w ogórku?
Pozornie niepozorny, od tysięcy lat gości na naszych stołach. Ogórek, roślina z rodziny dyniowatych, w niemal stu procentach (a dokładnie - w ok. 97%) składa się z wody. Ale w pozostałych trzech procentach mieści się w nim wiele innych substancji, cennych dla naszego organizmu. Na przykład potas, który dobrze wpływa na pracę układu krążenia, a także chlorofil, który wiąże toksyczne substancje – stąd antyoksydacyjne działanie ogórków. Ogórki zawierają też ascorbinazę, czyli enzym neutralizujący witaminę C. Stąd wzięło się przekonanie, że ogórków nie należy łączyć w jednym daniu z warzywami zawierającymi witaminę C (np. pomidorami). Jest to prawda, ale tylko częściowo: przy krótkim kontakcie warzyw witamina C nie zostanie zneutralizowana, poza tym niewielki dodatek octu zapobiega temu procesowi.
Czy ogórki są gorzkie?
Niektóre na pewno tak. Goryczkę ogórek „zawdzięcza” obecności kukurbitacyny, substancji, której większe ilości wytwarzają się w niesprzyjających warunkach, takich jak susza lub duże wahania temperatur (skądinąd, odkryto, że substancja ta ma właściwości antynowotworowe). Gorycz może jednak zepsuć smak mizerii lub innej sałatki. Jak się jej pozbyć? Do startego lub pokrojonego ogórka dodajemy soli, czekamy ok. pół godziny i odlewamy wodę, która wydzieliła się pod wpływem soli. Razem z sokiem z ogórka pozbędziemy się przynajmniej częściowo goryczy. Warto dodać, że wszystkie ogórki (i nie tylko ogórki) zawierają kukurbitacynę, ale w śladowych ilościach jest ona niewyczuwalna dla człowieka. Ogórki obieramy od jaśniejszej do ciemniejszej końcówki, bo więcej gorzkich substancji znajduje się z tej ciemniejszej strony ogórka, wyrastającej z łodygi.
Na co pomaga?
Ogórek wykazuje działanie moczopędne, więc polecany jest w chorobach układu moczowego i nerek. Neutralizuje zgagę i ma działanie odkwaszające. Zawiera niewiele kalorii, pomaga pozbyć się toksyn i nadmiaru wody z organizmu, dlatego sprzyja odchudzaniu. Z dodatkiem ogórka wytwarza się kosmetyki dla cery tłustej i trądzikowej, wody toaletowe o świeżych zapachach, a także maseczki nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Plastry świeżego, schłodzonego ogórka można stosować jako okłady na zmęczone powieki.