Wraz z początkiem wiosennego sezonu otwieramy się na nowe – z szafy wyciągamy lżejsze ubrania, a na talerz kładziemy… no właśnie, co? Dziś podpowiemy jak jeść wiosną, by w pełni korzystać z sezonowych produktów, a przy okazji podejmować optymalne wybory względem naszej pięknej Ziemi. W końcu 22 kwietnia obchodzimy jej dzień!
W pełni smaku – wybieraj sezonowe produkty
Sezonowe produkty spożywcze są tym, co w danym sezonie naturalnie dojrzewa w określonym regionie. Wybierając je, podążamy za naturalnym cyklem wzrostu roślin i zapewniamy sobie warzywa i owoce o najwyższej jakości i pełni smaku. Wiosną w Polsce mamy nowalijki – młode warzywa, po raz pierwszy sprzedawane w danym roku kalendarzowym. W kwietniu możecie więc sięgać po koper, szczypior, rzodkiewkę, czosnek niedźwiedzi, botwinkę i stokrotki jadalne. To nie tylko świeże i zdrowe produkty, ale też cegiełka do dbałości o planetę – jednym bowiem z głównych powodów, dla których warto wybierać sezonowe produkty, jest redukcja śladu węglowego związana z produkcją i transportem żywności. Sezonowe produkty są dostępne lokalnie, co oznacza, że nie muszą być transportowane na duże odległości, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem.
Nowalijki – idealne dla kubków smakowych
Gwarantujemy, zakochacie się w tych warzywach! Koper, szczypior i rzodkiewka to niezbędniki porannej jajecznicy albo pysznej, zdrowej pasty jajecznej. Możecie też wykonać z nich wiosenną sałatkę. Z kolei czosnek niedźwiedzi, który także jest doskonałym kwietniowym wyborem, jest nie tylko smaczny, ale także bogaty w wartości odżywcze. Dodajcie go do omleta lub kanapki z serkiem twarogowym – będzie też idealnym uzupełnieniem własnoręcznie przyrządzonego twarożku.
Jeśli jesteście fanami botwinki, to kwiecień jest doskonałym miesiącem, by celebrować ten produkt. Możecie botwinkę piec (jako dodatek do warzywnych zapiekanek), gotować (by dodać do zupy) albo jeść świeżą w sałatce. A jak taką sałatkę przyozdobić, by wyglądała pięknie i stylowo? Wybierzcie stokrotki jadalne i połóżcie je na szczycie swojego dania.
Wspieraj Ziemię na miarę swoich możliwości
Dzień Ziemi to tylko pretekst, by zastanowić się, co można zmienić w swoich nawykach żywieniowych i przyzwyczajeniach – tak naprawdę możemy to robić codziennie. Wybieranie sezonowych, lokalnych produktów przysłuży się nie tylko planecie, ale także pozwoli Wam odczuć różnicę w smaku dań, w portfelu i samopoczuciu - dlatego nie jest to decyzja, która wymaga szczególnych wyrzeczeń. Ważne jednak, byście chcąc wspierać planetę, działali na skalę, która jest Wam bliska i nie będzie obciążająca. Nawet małe kroki będą stanowiły dużą zmianę – zacznijcie od nowalijek i zastąpcie nimi produkty z importu, które dotąd królowały na Waszych stołach. Smacznego!