Orzechy włoskie? Najlepsze w cieście!

Sezon na orzechy trwa w najlepsze. Te z naszych rodzimych drzew (choć nazywane włoskimi) mają według niektórych najlepszy na świecie smak. A do tego są tak efektowne, że idealnie nadają się do dekorowania potraw. Sprawdźmy, jak możemy wykorzystać orzechy włoskie w naszej kuchni.

Zdrowy tłuszcz

Orzechy są wysokokaloryczne - w około 60% składają się z tłuszczu. Jednak jest to tłuszcz zdrowy: zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe NKKT, dzięki którym nasz organizm wytwarza niezbędne dla organizmu kwasy Omega-3. Kwasy zawarte w orzechach, podobnie jak występująca w nich witamina E, mają działanie antynowotworowe. Witamina E, zwana witaminą młodości, przeciwdziała tworzeniu wolnych rodników. W orzechach znajdziemy sporo błonnika, zalecanego kobietom w ciąży, fosfor, który poprawia pracę szarych komórek oraz cynk dobrze wpływający na gojenie ran. Dlatego orzechów - mimo ich wysokiej kaloryczności – nie trzeba sobie żałować. A można je zjadać w różnej postaci.

Wykwintny tort

Orzechy włoskie nadają się zarówno do potraw na słono, jak i na słodko. Smak mają na tyle uniwersalny, że komponują się zarówno z daniami mięsnymi i rybnymi, jak i warzywami, ryżem, makaronem, a przede wszystkim – rozmaitymi deserami. Już w kuchni staropolskiej orzechy podawano jako deser - w połączeniu z miodem. Są niezastąpionym składnikiem wypieków: tortów, szarlotek, serników, keksów, mazurków. Z masy biszkoptowej z dodatkiem zmielonych drobno orzechów włoskich powstaje doskonały orzechowy biszkopt, który w połączeniu z warstwami zwykłego biszkopta i maślaną masą orzechową tworzy najlepszy w świecie tort. Do masy można dodać smażone wiśnie (doskonałe połączenie!), a wierzch tortu udekorować połówkami orzechów i czekoladą. Coś pysznego!

Szarlotki, keksy, mazurki…

Trudno wyobrazić sobie keks bez rozdrobnionych orzechów, nie tylko włoskich zresztą. W tym bakaliowym cieście miejsce dla siebie znajdą - obok kandyzowanych bądź smażonych skórek cytrusów oraz rodzynek – rozmaite gatunki orzechów z rodzimymi laskowym i włoskim na czele. Sernik na orzechowym spodzie? Dlaczego nie! Ser i orzechy włoskie to doskonałe połączenie. Kruche ciasto z dodatkiem orzechów, serowe lub owocowe nadzienie – i mamy fantastyczną orzechową tartę. Orzechy są też niezastąpionym składnikiem świątecznych mazurków. Dodane do szarlotki, drobno pokrojone orzechy włoskie nadadzą temu popularnemu ciastu z jabłkami szlachetniejszego wyrazu. Jak widać, w każdym niemal rodzaju ciasta znajdzie się miejsce dla orzecha. Ale nie tylko w cieście – również w rozmaitych deserach, od klasycznej bitej śmietany zaczynając, na sałatkach z egzotycznych owoców kończąc. Dodatek chrupiącego orzecha wzbogaci nie tylko ich smak, ale też urozmaici konsystencję.

Pięknie podane

Ciasta podobnie jak desery z orzechami możemy pięknie podawać, wykorzystując do dekoracji surowe orzechy: w całości, podzielone na połówki, pokrojone, rozdrobnione lub starte. Możliwości jest mnóstwo. Połówki orzechów można układać na płasko, brzuszkami do góry, na wierzchu ciast i tortów, na samym cieście, na masie lub na polewie czekoladowej. Orzechowa barwa przepięknie komponuje się z głębokim brązem czekolady. Równie efektownie wyglądają orzechy na tle białych lub kremowych mas tortowych. Proszek z drobno zmielonych orzechów możemy wykorzystać do wyczarowywania na wierzchu deserów rozmaitych wzorów czy napisów (podobnie jak robimy to z proszkiem kakaowym czy kawowym; można zresztą wykorzystać wszystkie naraz i stworzyć całą gamę brązowo-beżowych odcieni). Posypka z posiekanych orzechów pięknie ozdobi deser lodowy z bitą śmietaną lub owocowy puchar. Wyobraźnia w ruch i… Smacznego!