Pad Thai, czyli rollercoaster smaków

Kwaśny, słony, słodki i ostry - oto symfonia smaków pad thaia, tradycyjnego dania z Tajlandii. Jest pyszny, szybki, prosty i możemy go personalizować tak, jak chciałyby tego nasze kubki smakowe. Poznajcie tajemnicę najsłynniejszego street food’a Azji!

Pad thai to danie zbudowane na czterech fundamentach: makaronie, białku, przyprawach oraz wyjątkowych składnikach, które często budują tradycyjny smak tego dania. Mowa tu o szalotce, marynowanej rzepie, tofu i suszonych krewetkach. Cała tajemnica tkwi w prostocie i niskich kosztach produktów, z których przygotowuje się pad thai – to w końcu danie z ulicy!Pad thai, jaki znamy dziś, pochodzi z pierwszej polowy XX wieku, czyli zasadniczo – nie tak dawno. Dlatego możemy uznawać go za przykład współczesnej kuchni tajskiej, który szturmem zdobył świat i to bardzo szybko! To potrawa przygotowywana w dużym woku. Jego podstawą jest smażony makaron, wywodzący się z Chin - długie nitki, najlepiej trzymilimetrowej szerokości, które przed smażeniem należy zamoczyć w wodzie

O tym, czy posmakujemy prawdziwego pad thaia decydują przede wszystkim: sos rybny, sos z tamaryndowca, sos sriracha, szalotka i wspominane już suszone krewetki – to gwarancja smaku!  Inne składniki możemy dopasowywać do gustu kubków smakowych oraz stopnia zamiłowania do ostrości potraw. W pad thaiach nierzadko znajdujemy także pędy bambusa, marchewkę, orzeszki ziemne czy kiełki fasoli mung. Dowolność składników to ogromna zaleta tego dania – ważne jednak, by dorzucać je do woka w odpowiednim momencie, tak, by smak każdego dodatku wybrzmiał w pełni. Niebagatelne znaczenie ma też jajko dodawane w trakcie smażenia makaronu i składników. Na koniec skraplamy gotowe danie sokiem z limonki i dorzucamy orzeszki. To pozwoli wydobyć pełnię smaku Tajlandii!