Pakowanie prezentów? Zrób to w duchu zero waste

Czas na świecące kokardki, błyszczące papiery, plastikowe torby prezentowe! No właśnie… a może lepiej nie? Co powiecie na to, by w tym roku spakować podarunki dla najbliższych w duchu zero waste i nie marnować aż tylu drzew oraz nie produkować szkodliwego plastiku? Tak opakowane prezenty mają swój niepowtarzalny klimat, sami się przekonajcie!

Plaster miodu – a co to?

Pamiętajcie, że klasyczny papier ozdobny nie nadaje się do recyklingu – a to oznacza, że co roku po Bożym Narodzeniu na naszej planecie zostają góry szkodliwych ozdób, z którymi nie da się już nic więcej zrobić. Papier prezentowy zastąpcie więc papierem wyglądającym jak plaster miodu – znajdziecie go w sklepach online, ale możecie także postawić na prawdziwe zero waste i po prostu nie wyrzucać papieru, który często możecie znaleźć w przesyłkach kurierskich – w taki plaster miodu firmy pakują zazwyczaj kosmetyki czy świece. Jeśli robicie zakupy online, to z pewnością takiego papieru wyrzuciliście już wyrzuciliście już mnóstwo

 Dobra prasa i nie tylko

Mamy też alternatywę dla papieru o fakturze plastra miodu – stare gazety nadadzą podarunkom naprawdę piękny, tradycyjny klimat. Zaznaczymy jednak, że chodzi tu o  gazety czarno-białe, niestety te kolorowe nie będą prezentować się zbyt elegancko – chyba nie chcesz, aby na froncie prezentu znalazła się twarz jakiegoś celebryty, prawda? Na pewno masz w domu mnóstwo takich gazet, a wiadomości w nich zawarte są już nieaktualne – zamiast więc gromadzić śmieci, wykorzystaj gazety do stylizacji prezentów. Oprócz gazet sugerujemy jeszcze papierowe torby po zakupach, stare tkaniny, których już nie użyjemy, a nawet elementy garderoby – np. w wełnianą czapkę można zapakować mniejsze prezenty, a całość wygląda zimowo i klimatycznie.

Zamiast taśmy klejącej

Klasyczna taśma klejąca nie służy naszemu środowisku. Zastąp ją taśmą papierową albo zastosuj taką technikę pakowania, która w ogóle nie będzie wymagać klejenia – obwiąż prezent sznurkiem, drutem lub zapakuj go do pudełka po butach, które przyozdobisz ususzonymi plastrami cytryny, laską cynamonu, kawałkiem jodełki. Ale klimat!