Papier, klej, nożyczki – wielkanocna gra w ozdoby

Tych kilka przedmiotów wystarczy, by stworzyć własnoręcznie wielkanocne dekoracje. Czas zacząć zabawę i zamienić nudne cukrowe baranki na ich oryginalne odpowiedniki wykonane z papieru oraz waty. Dość słodzenia, skrójmy dzisiaj coś pięknego!

Każde święta rządzą się swoimi dekoracyjnymi prawami. Wielkanoc jest czasem odrodzenia i odnowy. Dlatego są to święta wypełnione żywymi kolorami. Nie może wtedy w domach zabraknąć świeżej zieleni oraz jasnych wyrazistych żółci. A nic tak nie wiąże się z życiem i wiosną, jak kwiaty. Są one obowiązkowym elementem wielkanocnych dekoracji – podobnie jak baranek, zajączek czy kurczaczek. Oczywiście nie możemy zapomnieć o najważniejszym symbolu – jajkach. To wokół nich kręci się kulinarny i estetyczny krajobraz Wielkanocy. Zagrajmy więc w tym roku w nową grę stylem i stwórzmy świąteczne dekoracje z papieru.

Zalety papierowych ozdób

Dlaczego warto zdecydować się na papier? To proste! Po pierwsze jest on tanim materiałem. Wykonanie z niego dekoracji będzie kosztować grosze. Dodatkowo mamy do wyboru mnóstwo kolorów i wzorów, które bez problemu kupimy w sklepie papierniczym lub internecie. Warto także pamiętać o rodzajach papieru – możemy wybrać grubszy i twardy, cieńszy, delikatniejszy oraz błyszczący lub matowy.

Nie tylko sam materiał daje nam duże możliwości. Samo wykonanie ozdób nie jest skomplikowane, dlatego wykonamy je bez problemu sami. Także rodzice powinni być zachwyceni – robienie ozdób świątecznych z maluchami może być świetną zabawą!

Papierowy zajączek i kurczaczek

Zacznijmy od czegoś prostego, co z łatwością zrobimy nawet z najmłodszymi dziećmi. Będą to zajączki i kurczaczki wykonane z rolek po papierze. Do wykonania wielkanocnych zwierzątek potrzebować będziemy jeszcze kleju i kolorowego papieru – oczywiście barwy wybieramy sobie sami, choć najlepiej zdecydować się na kolor biały, żółty, różowy i niebieski. Przyda się także sztywny i ciemniejszy papier do zrobienia wąsów i oczu. Zaczynamy!

Najpierw oklejamy rolkę kolorowym papierem. Następnie wycinamy uszy dla zajączka i grzebień dla kurczaczka. Przyklejamy je od wewnętrznej strony rolki. Do zrobienia oczu i wąsów używamy czarnego bądź brązowego papieru. Wycięte elementy przyklejamy w odpowiednim miejscu. Ot i zwierzaki gotowe!

Mięciutki baranek

Zaprośmy także baranka do naszej gry. Do jego przygotowania potrzebować będziemy rolki, waty oraz papieru na głowę i oczy baranka.

To  podstawowe elementy. Możemy ‘zamienić watę na waciki do uszu, które przycinamy na końcach i naklejamy na rolkę. Warto także pomyśleć o nóżkach z twardszego czarnego papieru.

Najpierw smarujemy rolkę klejem i oklejamy ją watą. Wycinamy głowę baranka z kawałka papieru o wybranym przez nas kolorze. Doklejamy mu oczka oraz grzywę z waty. Następnie mocujemy głowę na rolce. Warto także zakleić watą otwór rolki, by baranek wyglądał estetycznie. Parę chwil i wielkanocna ozdoba gotowa!

Pisanki-zwierzątka

Robienie tej dekoracji to świetna zabawa dla dzieci. Zadaniem dorosłych będzie przygotowaniem im papieru, kleju, nożyczek no i… oczywiście kolorowych pisanek, które najlepiej zabarwić naturalnymi barwnikami. Maluchy będą wycinać oczy, uszy, wąsy i dzióbki z papieru, a potem przyklejać je do kolorowych jajek. Zajęcie w sam raz dla dzieci na czas, kiedy rodzice będą zajęci przygotowywaniem domu do Wielkanocy.