Paragwajski placek, czyli Sopa paraguaya

Gąbczaste ciasto, bogate w białko i bardzo kaloryczne, ma swoje stałe miejsce w sercach Paragwajczyków. Sopa Paraguaya to ich tradycyjna potrawa, jedzona jako danie główne albo przekąska w ciągu dnia. Sopę piecze się w specjalnych piecach opalanych drewnem. A ja ją przyrządzić w domu? Już odpowiadamy.

Aby zrobić tradycyjną Sopa paraguaya, upewnij się, że masz w lodówce cebulę, gęstą sól, tłuszcz, jajka, świeży ser, mąkę kukurydzianą (to podstawa Sopy!), twaróg lub świeże mleko i śmietankę. W Paragwaju do Sopy często używa się dedykowanego rodzaju sera, czyli krótko dojrzewającego, przygotowanego z podpuszczki i świeżego mleka. W Polskich warunkach możemy użyć mieszanki sera typu greckiego i zwykłej goudy, startej na tarce.

Inne odmiany sopy, takie jak na przykład „sopa paraguaya de estancia”, zawierają prawie te same składniki, ale w innych proporcjach, w celu zmiany konsystencji. Ale to zależy od regionu – my zostaniemy przy podstawowej wersji.

Zaczynamy od podsmażenia cebuli. W tym czasie wszystkie składniki wrzucamy do jednej miski i mieszamy ze sobą. Następnie wrzucamy do piekarnika, koniecznie z termoobiegiem i około 60 minut pieczemy w temperaturze 200 stopni.

Paragwajczycy pieką swoje Sopy na liściach bananowca, ale my musimy poradzić sobie ze zwykłą blaszką.I tak oto na obiad witają się z Wami pyszne paragwajskie placki! Doprawcie je jak lubicie – solą lub ostrą papryką.