Zostaliście zaproszeni do domu i zamierzacie przyjść z pustymi rękami? Nie możecie wytrzymać bez swojego telefonu i trzymacie go cały czas na stole? Właśnie popełniliście faux-pas! Zapraszamy na obiad z zasadami dobrego zachowania.
Czy wiecie, co dosłownie znaczy zwrot savoir vivre? Wyrażenie to pochodzi z języka francuskiego, składa się z dwóch czasowników w bezokoliczniku, które tłumaczy się „wiedzieć jak żyć”. Terminem savoir vivre określa się znajomość zwyczajów, manier oraz reguł grzecznościowych obowiązujących w różnych sytuacjach towarzyskich. Osoby kulturalne i dobrze wychowane powinny je znać, zwłaszcza jeśli nie chcą popełnić faux pas. Co oznacza ten kolejny francuski zwrot? Jest to po prostu nietakt, błąd, gafa czy niezręczność. Poznajcie więc kilka podstawowych zasad zachowania w towarzystwie, by termin savoir vivre stał się bliski waszemu sercu, a zwrot faux pas nigdy nie padł w gronie waszych znajomych i najbliższych.
Zaproszenie na spotkanie
Za oknem jest piękna słoneczna pogoda. Siedzicie sobie w mieszkaniu, popijając zimny napój. Dzwoni do Was telefon i dostajecie zaproszenie na spotkanie. Jak najlepiej zareagować? Oczywiście wskazane jest od razu potwierdzić swój udział w wydarzeniu. Jeśli otrzymacie oficjalne zaproszenie na bal czy kolację w restauracji, to możecie odpowiedzieć po jakimś czasie. Ale… savoir vivre wymaga, by zrobić to najpóźniej dwa tygodnie przed zaplanowanym wydarzeniem. Odpowiadając w ostatniej chwili, stwarzacie wrażenie, że czekacie na lepsze propozycje, a ewentualne spotkanie jest tylko rezerwową opcją. Chyba sami nie chcielibyście się tak czuć, przygotowując spotkanie dla przyjaciół?
Spotkanie w drzwiach
Nastał dzień spotkania. Ubieracie się odpowiednio do okazji. W naszym przykładzie będzie to kolacja organizowana przez przyjaciela w jego domu. Wiecie więc, że możecie pozwolić sobie na swobodny strój – choć ważne jest, by był on czysty i schludny. Stoicie przed drzwiami do mieszkania, dzwonicie dzwonkiem. Gospodarz otwiera drzwi. Witacie się i wchodzicie do środka. Czy o wszystkim pamiętaliście?
Niestety popełniliście małe faux pas. Dobrze widziane jest pojawienie się na domowej kolacji z drobnym podarunkiem. To już od was zależy, czy będzie to butelka dobrego wina, czy kwiaty. Błędem nie będzie wcześniejsze zapytanie gospodarza o rodzaj podarku. Nawet jeśli odmówi, i tak warto przynieść coś drobnego. Pamiętajcie także, że pojawiając się z nową osobą w towarzystwie, należy ją przedstawić wszystkim obecnym.
Przy stole
Kolacja przebiega idealnie. Stół jest stylowo udekorowany, a posiłki smakują apetycznie i wybornie. Tylko jeden przedmiot psuje wrażenie. Dlaczego obok waszego talerza położyliście telefon komórkowy? Takie zachowanie to nietakt – pokazuje ono, ze wasi rozmówcy nie są najważniejsi i nie koncentrujecie się na nich w pełni. Jeśli czekacie na bardzo ważny telefon, to uprzedźcie o tym przed spotkaniem. Po odebraniu komórki odejdźcie od stołu, by nie przeszkadzać innym biesiadnikom w rozmowach i jedzeniu.
Gdy siedzicie przy stole, nie wypada gestykulować ze sztućcami w ręku. Takie zachowanie traktowane jest nie tylko jako niegrzeczne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Sztućce służą do krojenia i nabierania posiłków. Nie powinno się także doprawiać potrawy na talerzu przed jej spróbowaniem. Najpierw wypada go spróbować i ewentualnie potem doprawić solą lub przyprawą postawioną na stole.
Zasady dobrego zachowania w towarzystwie nie powstały po to, by strofować i pouczać. Ważne jest, by zrozumieć, że savoir vivre jest zbiorem praktyk i zasad, dzięki którym będziecie wiedzieć, czego się spodziewać po innych, unikniecie krępujących sytuacji i miło spędzicie czas w towarzystwie.