Pot-au-feu, czyli francuski rosół z mięsem

Wystarczy zaledwie 300 (sic!) minut (albo i więcej), aby zrobić rosół po francusku. Czy warto?

Wprawdzie zrobienie tego dania zajmuje naprawdę dużo czasu, ale w zamian dostajemy aż dwie potrawy. „Garnek na ogniu” - bo tak w wolnym tłumaczeniu na polski brzmi nazwa tego dania - to połączenie gęstego, aromatycznego, niezwykle intensywnego w smaku rosołu oraz dania głównego złożonego z mięsa gotowanego i warzyw. Podaje się je zwykle z korniszonkami i musztardą dijon. Wywar gotowany jest głównie na wołowinie, ale uzyskuje on swój absolutnie zachwycający smak dopiero wtedy, gdy do jego stworzenia zostanie użyta mieszanka różnorakich mięs, zarówno tych najwyższej jakości, jak i tych, które chwyta już starość; tych chudych i muskularnych, jak i bardzo tłustych.

„Garnek na ogniu” zagościł na francuskich stołach w końcówce XVII wieku. Na początku był przysmakiem, którym zachwycała się jedynie klasa ludowa, jednak zrobił niezwykłą karierę. Podbił podniebienia zarówno mieszkańców mieszczańskich kamienic, jak i lokatorów arystokratycznych zamków. A następnie awansował na pozycję najsłynniejszej narodowej potrawy Francji, jedzonej bez wyjątku przez wszystkich.

Jak przygotować Pot-au-feu?

SKŁADNIKI

500 g wołowiny

300 g giczy cielęcej

450 g szpondra

1 cebula

włoszczyzna: marchew, seler, por, korzeń pietruszki, świeża natka pietruszki

1 ząbek czosnku

3 goździki Appetita

pieprz czarny ziarnisty Appetita

2 liście laurowe Appetita

ziele angielskie Appetita

sól

pieprz czarny mielony Appetita

PRZYGOTOWANIE

Mięso umyć i włożyć do garnka, zalewając zimną wodą. Zagotować, usunąć powstałe szumowiny. Dodać cebulę oraz przyprawy i gotować 2 godziny. Przygotować warzywa: umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki, dodać do gotującego się mięsa i ponownie gotować, przez ok. godzinę.  Mięso z rosołu można wykorzystać do dania głównego.