Rattan w kuchni

Niech to piękne lato trwa wiecznie! Cóż, to możliwe – przynajmniej w kuchni! Mamy dla Was kilka porad na temat stylizowania kuchni tak, by zawsze miała energię słonecznej, ciepłej i luzackiej. Postawcie na rattan!

Rattan – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnień. Ten bardzo popularny ostatnio rattan to naturalny materiał pozyskiwany z palmy rotangowej. Palma rotangowa jest pnącą rośliną, rosnącą w  Azji Południowo-Wschodniej. Jak wygląda rattan? Obrobiony rattan jest także bardzo elastyczny i pozwala formować się z dużą dowolnością, dlatego łatwo uzyskać z niego dowolny kształt. Jedną z największych jego zalet jest piękna, naturalna barwa, dlatego odradzamy malowanie ratanu w jakikolwiek sposób.

Rattan – z rozmachem

Jeżeli chcecie, aby rattan naprawdę królował w Waszej kuchni, postawcie  na meble wykonane z tego materiału. Rewelacyjnie wygląda okrągły stół i dopasowane do niego rattanowe krzesła, ale tylko pod warunkiem, że Wasza kuchnia jest jasna. Wtedy rattan stworzy naprawdę wyjątkowy klimat. Wybierzcie do pomieszczenia styl boho albo orientalny – w pierwszym przypadku postawcie na jasne kolory, dużo lnu, motywy pasków i frędzli, delikatne dywaniki i świece na wiklinowych podstawkach. W drugim – poszalejcie z żywym odcieniem zieleni, żółci, przełamując je bielą lub jasną szarością. Pamiętajcie jednak, że rattan, aby wyglądać pięknie, domaga się regularnej pielęgnacji. Na co dzień należy przecierać rattanowe meble lekko zwilżoną, odciśniętą z nadmiaru wody ściereczką lub odkurzać je wąską końcówką odkurzacza. Kiedy pojawią się plamy tłuszczu – użyjcie chemicznych środków przeznaczonych do rattanu lub wikliny. 

Tylko szczypta

Jeżeli rattanowe meble to dla Was za wiele – mamy alternatywę. Rattanowe dodatki będą świetnie uzupełniać kuchnię i jadalnię, w której stół czy krzesła są z drewna lub nawet imitacji drewna. Rattan stał się na tyle popularny, że w wielu miejscach, także sieciówkach, znajdziecie dowolną ilość dodatków do kuchni. Co to może być? Tace dekoracyjne na stół, wazony, pojemniki na przybory kuchenne. Możecie też zainwestować w urocze holdery do szklanek wykonane z tego materiału. Pamiętajcie, że dodatki mogą naprawdę wyjątkowo szybko odmienić Waszą kuchnię – tym bardziej, jeśli będę z tego pięknego materiału!