Nic nie zacieśnia rodzinnych więzów tak jak wspólne biesiadowanie przy wspólnym stole. Nie tylko od święta, ale także na co dzień. Rodzinny obiad wymaga odpowiedniej oprawy, żeby podkreślić wyjątkowość chwili, żeby posiłek smakował lepiej i żeby przy stole chciało się siedzieć jak najdłużej.
Podstawy i dodatki
To nie tylko piękna, porcelanowa zastawa (najlepiej po prababci), eleganckie sztućce wyjmowane na tę okazję z dna komody, ale także związane z porą roku lub okolicznością dekoracje w postaci świeczników, kandelabrów, uroczych papierowych serwetek zebranych biżuteryjnymi obrączkami, podkładek pod kieliszki i innych akcesoriów, które ucieszą oko, a przy okazji dadzą asumpt do rozmowy. Skąd, jakie ładne i „też takie chcę”.
Obrusy na stoły!
Dawniej żadna gospodyni nie wyobrażała sobie wydać obiadu bez nakrycia stołu sztywno wykrochmalonym obrusem. To naprawdę dobry zwyczaj, bo ubrany obrusem stół prezentuje się stylowo, a także dodaje elegancji jadalni. Dopasuj jego wzór do wystroju wnętrza, albo postaw na ciekawy kontrast. Na przykład czarny obrus w jasnym pomieszczeniu da mocny, teatralny efekt. Nie bój się eksperymentów.
Przed zakupem trzeba zmierzyć stół - obrus powinien zwieszać się z niego na długości co najmniej 20 cm, a to dlatego, żeby nie przesuwał się po blacie i żeby nie plątał się między kolanami biesiadników.
Tkanina? Zapomnij o praktycznych poliestrach, które może sprawdzą się na co dzień, ale z pewnością nie na te uroczyste okazje. Najszlachetniejsza jest bawełna, może być powlekana - wtedy łatwiej usunąć z obrusa ewentualne plamy z zupy czy wina. Żeby dłużej utrzymał schludny wygląd i pierwotny kolor, bawełniany obrus należy prasować na lewej stronie.
Bieżniki na blaty!
Jeśli stół jest piękny sam w sobie i posiada wyjątkowo efektowny blat, zamiast obrusa można wybrać bieżnik. Położony wzdłuż lub w poprzek stołu doda mu przytulnego ciepła, uroku, a jednocześnie nie ukryje przed światem atutów mebla.
Zawsze dobrym wyborem będzie bieżnik utkany z lnu - wygląda porządnie, a na dodatek ma walory praktyczne w postaci plamoodporności długowieczności. Lniany bieżnik pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, ale także rustykalnych i tych jak najbardziej nowoczesnych.
Serwetki pod talerze!
Używane jako podkładki pod naczynia mogą być tylko serwetki z tkaniny: jednobarwne, drukowane w łączki lub dowolne wzory pasujące stylem do stołowej zastawy i wnętrza jadalni. Miłośnicy klasyki polubią serwetki haftowane lub koronkowe - prezentują się na stole fikuśnie i bardzo ozdobnie.
Papierowe serwetki mają inną funkcję, ale i one powinny być wybrane z rozmysłem. Najlepiej żeby nie rzucały się w oczy, tylko dopełniały całości stylizacji stołu. Sam fakt złożenia je w fantazyjny kształt (np. papierowego łabędzia) wystarczy.
A co jeść?
Stylowy rodzinny obiad to pięknie przybrany stół, ale przede wszystkim wspaniały posiłek. Smaczny i prezentujący się na stole jak najpiękniejsza ozdoba.
Na przykład roladki z kurczaka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Danie wykwintne, a przy tym proste do przyrządzenia.