Savoir vivre na pikniku

Początki maja nareszcie witają nas słoneczną, ciepłą pogodą.Po miesiącach zimowania pod grubym kocem, nabieramy ochoty, by jak najszybciej wyjść na zewnątrz i pobyć na świeżym powietrzu. To świetny czas na pierwszy w roku piknik! A jak właściwie dobrze zachować się w trakcie takiego spotkania? Dowiedzcie się.

Lokalizacja? Z zasadami!

Las, park, pole? Gdziekolwiek chcesz! Pamiętaj tylko o tym, że piknikowanie musi być przyjemne dla wszystkich i zgodne z zasadami, dlatego postaraj się swój samochód zaparkować w odpowiednim miejscu. Postawienie go w środku parku czy na drodze jest bardzo uciążliwe dla innych piknikujących, a do tego po prostu niszczy przyrodę. Kiedy już odstawisz auto i szukasz miejsca, w którym możesz położyć swój koc, zwróć uwagę na to, by nie układać przesadnie blisko osób, które np. pogrążone są w samotnym relaksie czy czytaniu książki – rozmowy piknikujących to nie jest coś, czego chciałby słuchać ktoś, kto właśnie postanowił spędzić czas w samotności. Nie rozkładaj się także w pobliżu ścieżek rowerowych czy alejek, którymi często spacerują przechodnie – to nie będzie wygodne dla żadnej ze stron.

Jedzenie w nietypowym miejscu

No właśnie. Piknik ma to do siebie, że brakuje na nim stołu i krzesełek, a więc czynność jedzenia wydaje nam się niewygodna. To jednak niekoniecznie musi być faktem – istotne jest bowiem to, co właściwie podasz do jedzenia. W grę nie wchodzą wszelkie posiłki, które wymagają użycia noża i widelca, ale także zupy – łatwo polać się nimi, kiedy rolę stołu grają nasze kolana. Zabierz więc w specjalnych boxach: owoce, najlepiej nabite na patyki szaszłykowe, muffinki – zarówno słodkie, jak i wytrawne, niewielkie kanapeczki na jeden kęs. Dobrą opcją będą także wszelkie sałatki, ale tu trzeba pamiętać o dwóch warunkach: przygotuj je z dużych kawałków warzyw (by drobne cząstki jedzenia nie spadały z widelca wprost na ubrania Twoje i Twoich towarzyszy), no i unikaj lejącego sosu w dużej ilości – z tego samego powodu. Zabierzcie ze sobą także chrupki, hummus i warzywa pokrojone w słupki, no i dużo wody. W  razie czego zabierz jednak serwetki, by rozdać je pozostałym uczestnikom biesiady.

Zadbaj o swoje otoczenie

Nawet najbardziej kulturalne spotkanie jest godne pożałowania, jeśli po nim nie posprzątasz – przyroda wymaga tego, żebyśmy o nią zadbali i zostawienie papierków, papierowych kubków czy jakichkolwiek innych odpadów jest karygodne i na pewno sprzeczne z zasadami dobrego wychowania. Dlatego oprócz smakołyków koniecznie zabierz ze sobą worki na śmieci – po zakończeniu ucztowania po prostu wrzuć je do środka i zostaw po sobie idealny porządek. Jeśli na piknik zabierasz psa, lepiej nie puszczaj go bez smyczy – może być zagrożeniem dla zwierząt mieszkających w tymże lesie czy parku, ale też przeszkadzać innym piknikowiczom.