Savoir-vivre przy wigilijnym stole

Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, jest to znak, by zasiąść do wigilijnego stołu. Jak zachowywać się tego dnia, by błyszczeć stylem i nie popełniać gaf.

Podczas wigilijnego dnia dzieje się więcej rzeczy niż w ciągu zwykłego tygodnia. Jedni od rana przygotowują się do wieczornej kolacji. Inni jeszcze w drodze, przemierzają kolejne kilometry, by spotkać się z najbliższymi. Spóźnialscy w pośpiechu poszukują prezentów. W tak zabieganym dniu łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach savoir-vivre’u. A będzie on tego dnia wyjątkowo potrzebny, bo czeka nas uroczysta kolacja, składanie życzeń oraz dzielenie się prezentami. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka prostych rad, jak poradzić sobie tego dnia z wyzwaniami i wyjść stylowo z niezręcznych sytuacji. 

Strój

Kolacja wigilijna to uroczysty posiłek, który wymaga stylowego i eleganckiego stroju. Źle widziane będzie pojawienie się na niej w dresach, wymiętym swetrze lub sfatygowanej sukience. Oczywiście nie tylko rodzaj stroju się liczy, ale także to, czy jest on odpowiednio przygotowany. Powinien być czysty i dobrze wyprasowany. Warto pamiętać także, że obuwie jest częścią ubioru. Jeśli jesteśmy gośćmi, to weźmy ze sobą drugą parę butów na zmianę, albo na miejscu przemyjmy te, w których przyszliśmy. Pamiętajmy, że gospodarz nie powinien prosić o ściągnięcie butów i rozdawać gościom kapci, z których dumny mógłby być jedynie poczciwy wujaszek. 

Życzenia

Jedną z ważniejszych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Wiele osób obawia się tego momentu. Często bywa tak, że tylko podczas świąt widzi się niektóre osoby. I jak złożyć takiej osobie życzenia, jeśli za bardzo nie wie się o ostatnich wydarzeniach z jego życia? Składający życzenia wahają się wtedy między banałem życzeń w stylu „Zdrowia. Szczęścia. Pomyślności”, a długimi wynurzeniami słowami, które mogą skonsternować, a może nawet urazić drugą osobę. Najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie życzeń dotyczących uniwersalnych pragnień i dodanie do nich osobistego akcentu, który wyróżni daną osobę i sprawi jej przyjemność. Niewskazane jest oczywiście składanie wszystkim tych samych życzeń. To w końcu rodzinne spotkanie, a nie firmowy mail. Pamiętajmy także, że powinno się zacząć dzielenie opłatkiem od osób najważniejszych – czyli od seniorów.

Prezenty

Szukanie, kupowanie, a potem rozdawanie prezentów również może budzić emocje. W wyborze odpowiedniego podarku powinno się kierować paroma wytycznymi. Po pierwsze nie kupuje się zbyt drogich prezentów, które sprawią, że osoba zabłyśnie nie tylko swoim bogactwem, ale także materialistycznym podejściem do życia. Jednocześnie istnieje ryzyko, że sprawi ona przykrość osobie obdarowanej, która może nie być w stanie zrewanżować się podobnie drogim prezentem. Powinno się także wybierać prezenty takie, które pasowują do osoby. Babci raczej nie kupuje się gier na konsolę, a młodemu chłopakowi zestawu przyborów kuchennych – no chyba, że jest to super-babcia grająca z wnuczkami, albo młody chłopak szykujący się na szefa kuchni.

Święta to wyjątkowy czas, który powinien być poświęcony najbliższym. Postarajmy się nie zawieść swoich oraz ich oczekiwań. Unikajmy gaf i świećmy stylowym przykładem.