Savoir-vivre w samolocie

Wakacje – czas start! Jeśli szykujecie się w swoją wymarzoną podróż, musicie w tym roku pamiętać o dwóch ważnych aspektach: po pierwsze o zagrożeniu koronawirusem i dbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych. A po drugie – o zasadach savoir vivre! Podróże samolotem bywają męczące, tym bardziej nie ma powodu, by je jeszcze bardziej utrudniać. Lecimy!

Zagrożenie wirusem

Pamiętaj – wsiadając do samolotu oraz po zajęciu miejsca od razu zdezynfekuj dłonie! Staraj się także nie dotykać niczego, czego dotykać nie musisz – oparć innych siedzeń czy czegokolwiek, co może obyć się bez Twojego głaskania. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zakażenia siebie i innych. Przez cały lot bezwzględnie miej maseczkę na twarzy – zakrywaj nią zarówno usta, jak i nos, w innym przypadku wirusy będą się przenosić.

Spokojna głowa – spokojny lot

Postaraj się przybyć na lotnisko w pełni spakowany – szczególnie jeśli podróżujesz z małymi dziećmi. Zabierz ich ulubione zabawki, coś, co je uspokaja, odpowiednią ilość wody i jedzenia. Jeśli będziesz dobrze przygotowany, dzieci będą spokojniejsze, a pozostali pasażerowie szczęśliwsi. Jeśli latanie Cię stresuje, zabierz ze sobą wyciszającą książkę i słuchawki z odtwarzaczem muzycznym. Zdenerwowanym rozglądający się na boki pasażer, przenosi atmosferę stresu na pozostałych podróżujących.

Polak na wakacjach

Nie podtrzymujmy szkodliwych stereotypów i dbajmy o to, by na pokładzie zachowywać się z klasą. Nie pijmy za dużo alkoholu – jeden drink dla uczczenia wyjazdu naprawdę wystarczy. Niekontrolowana ilość procentów zaszkodzi Ci w powietrzu dużo bardziej, niż sądzisz. Postarajmy się także nie objadać – przy silnych turbulencjach może dojść do rewelacji żołądkowych.

Co z klaskaniem?

Stanowczo – odradzamy. To niezbyt kulturalny zwyczaj, by po wylądowaniu samolotu wszczynać raban. Pamiętaj o tym, że pilot i tak nie słyszy oklasków – konstrukcja samolotu na to nie pozwala. Skup się raczej na tym, by podczas lądowania i po nim, przestrzegać zasad, o które proszą stewardzi – nie wstawaj i nie odpinaj pasów, zanim nie dadzą na to wyraźnej zgody.