Savoir vivre – do biura w spódnicy

Czy wiecie, że 30.10 obchodzony jest Dzień Spódnicy? Bywa gustowna, elegancka, ale może też być kontrowersyjna lub wyzywająca. Jakich zasad ubioru przestrzegać, aby uniknąć tych negatywnych skojarzeń? Poczytajcie o spódnicowym savoir-vivre w biurze!

Trzymaj fason

Fasonów spódnic jest ogrom! Jeden z pierwszych popularnych krojów to spódnica kloszowa, szyta z koła, która pięknie wygląda w tańcu (świetna na potańcówki, coctail party czy bardziej formalne spotkania w ogrodzie). Kolejna – tzw. mini – w długości, w której została stworzona, a więc nieco powyżej kolana, stanowiła na pewno bardziej elegancki element garderoby, niż dzisiejsze mini, które zarezerwowane są na naprawdę luźne okazje. Trzeba jednak pamiętać, że choć strój jest naszym indywidualnym wyborem, to naprawdę króciutkie spódnice nigdy nie będę traktowane jako strój w dobrym tonie. Później świat zasypały spódnice midi, maxi, plisowane, wiązane, bombki czy ołówki.

Styl spódnicy – styl Twojej pracy

Business professional czy business casual? Czy wiesz, który z tych dresscode obowiązuje w Twojej pracy? A może żaden z powyższych? Może wolno Wam ubierać się jak chcecie i w co chcecie? Czy to w ogóle możliwe? Czy pracując w biurze o luźnej atmosferze, poszłabyś do pracy w dresie, tylko dlatego, że nikt Ci tego nie zabronił? Pewnie nie – po prostu dlatego, że intuicyjnie wiesz, że to nie jest strój do pracy, prawda? Właśnie na tym opierają się zasady savoir vivre w kontekście ubioru – czasem niektórych rzeczy po prostu nie wypada. Jeśli więc w Twojej firmie nie obowiązuje żaden oficjalny styl ubierania, zapamiętaj jedynie, że jeśli spódnica jest za krótka, to znaczy że jest za krótka  niezależnie od okazji. Uważaj więc z długością albo przesadną infantylnością – szkolna lub tenisowa spódniczka to chyba nie najlepszy wybór do pracy.

Biurowy dress code w formie professional

Co do formy stylu business professional, to jest on zarezerwowany dla bardzo formalnych, wysokich stanowisk i stanowi pewnego rodzaju uniform. Należy unikać luźnych strojów w jaskrawych kolorach. Spódnica powinna sięgać kolan i pasować do żakietu, a przy tym być z gładkiego materiału.

Biurowy dress code w formie business casual

W stylu business casual natomiast wolno nam nieco więcej – tak ubierają się osoby pracujące w korporacjach, czy na recepcji w formalnych miejscach. Choć długość spódnicy pozostaje taka sama, jak w tym stylu business professonial, to możemy szaleć z krojami, kolorami i wzorami. Dlatego żółta marynarka i kwiecista spódnica są w pełni dozwolone – oczywiście obowiązuje niezmienna zasada z długością spódnicy. Nigdy nie wybieraj za krótkiej! Co ciekawe, niestosowna będzie także spódnica do ziemi, która według savoir-vivre zarezerwowana jest na wieczór.