Śliwkowe fantazje na pożegnanie lata

Śliwka. Niewielki, krągły, jędrny i gładki owoc w nasyconym żółtym lub fioletowym kolorze mieniącym się niczym drogocenna jedwabna tkanina. W Polsce śliwka jest równie popularna co niedoceniana, a przecież śliwka to cała moc dobrodziejstw. Poprawia urodę, dodaje energii, zapobiega otyłości oraz chorobom, nawet tym najgroźniejszym – nowotworowym. Jedzmy zatem śliwki na zdrowie!

Do wyboru do koloru

Wiesz, że na świecie jest ponad sześć tysięcy jej odmian? Jesienią w polskich sklepach półki uginają się pod ciężarem skrzynek wypełnionych soczystymi węgierkami lub węgierkami dąbrowickimi (to te bardziej kuliste owoce), zielono-żółtymi renklodami, czerwonawymi opalami czy dorodnymi i niemal granatowymi stanleyami. Wszystkie nadają się do spożywania na surowo, są także doskonałymi składnikami potraw podawanych na ciepło oraz przetworów.

Śliwka jako ozdoba

Ze względu na wspaniałą kolorystykę śliwka nadaje się do dekorowania stołu podczas jesiennych biesiad. I nie chodzi o potrawy ze śliwek, ale o śliwkę samą w sobie. Kompozycja z różnych odmian tych owoców, ułożona na głębokim talerzu lub paterze, doda przyjęciu eleganckiego uroku. Możesz dodać do śliwkowej martwej natury kilka gałązek kontrastującego z nią białego wrzosu lub podkreślić purpurę owoców fioletowymi kwiatkami.

Ciasto ze śliwkami

Jesienią obowiązkowe! Najprostszej receptury ciasto drożdżowe powinno być niemal niewidoczne pod pokrojonymi na ćwiartki węgierkami - koniecznie w fioletowej skórce - oprószonymi odrobiną cukru pudru lub uwielbianą zwłaszcza przez dzieci kruszonką (wystarczy roztopić masło, ostudzić je, następnie wymieszać z odrobiną mąki i cukru).

Ciasto ze śliwkami pięknie zaprezentuje się na grubej drewnianej desce.

Śliwkowa sałatka

Pokrojone w plasterki lub ćwiartki różne odmiany śliwek można wymieszać z bananem, który doda słodkości, kulkami świeżych winogron i rodzynkami. Pyszne, sycące danie, które zachwyci amatorów słodyczy i będzie zdrowsze niż tabliczka czekolady. Sałatkę podawaj w szklanym naczyniu, tak aby było widać, co jest w środku. Aby śliwki i banan nie ściemniały, skrop je odrobiną cytryny.

Doskonałe są także wytrawne sałatki ze śliwką. Użyj wyobraźni, na szczęście śliwka komponuje się właściwie z każdym smakiem. Sprawdzony przepis na śliwkową sałatkę to mieszanka śliwek typu stanley, czerwonej papryki, ogórka i czerwonej cebuli. Przyprawić wystarczy solą i świeżo tartym kolorowym pieprzem. Podawaj w szklanej misie i nie zapomnij o własnoręcznie przyrządzonym sosie vinegret - ustaw go w osobnym naczyniu, niech każdy weźmie tyle, ile lubi. W winegrecie możesz utopić cząstkę śliwki, aby przeszedł jej aromatem i wyglądał apetyczniej.

Śliwka w occie

Na przyjęcie zakrapiane alkoholem śliwki nadają się równie dobrze jak koreczki czy ogórki kiszone. Chodzi o śliwki w occie i nie musisz mieć zapasu w spiżarce, bo istnieje przepis, który pozwoli cieszyć się nimi błyskawicznie. Zagotuj wodę z odrobiną cukru, octem, cynamonem i goździkiem, a następnie zalej nią przepołowione i pozbawione pestek śliwki. Śliwki w zalewie umieść w szklanym, zamkniętym słoiki i wstaw do piekarnika. Ustaw na temperaturę 120 stopni i od momentu rozgrzania piekarnika trzymaj je tam przez 15 minut. Potem wyłącz piekarnik i pozwól śliwkom ostygnąć. Pyszna zakąska gotowa. Podawaj ją w płaskich miseczkach lub na liściach sałaty.

Śliwka w szkle

Kusząco będzie prezentować się na kuchennych półkach szkło wypełnione śliwkową zawartością. Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby śliwkowe kompoty, nalewki, powidła czy śliwki w occie (w wersji tradycyjnej, nie błyskawicznej) cieszyły aż do następnego lata. I smakiem i wyglądem, zwłaszcza jeśli nakrętki słoików i butelek zasłonisz kolorowymi serwetkami przewiązanymi rafią lub ozdobnym sznureczkiem.