Śpij dobrze – o (nie)zwykłych poduszkach

Sen jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Dobrze śpisz – lepiej myślisz, mniej ulegasz czynnikom stresowym, łatwiej utrzymujesz prawidłową wagę, no i Twoje ciało po prostu czuje się wypoczęte. Nie dla każdego jednak dobry sen jest tak prosty. Ale z pomocą przychodzą specjalne, naturalne wypełnienia poduszek i kołder, które dopasowują się do ciała, gdy śpisz.

Naturalna a zwykła poduszka

W poduszkach, których używamy na co dzień, zazwyczaj są pierze, puch, wypełnienie syntetyczne czy kulki silikonowe. Na takich poduszkach po prostu się śpi. A do tego – mogą uczulać! Z kolei alternatywą są wypełnienia naturalne, których dobroczynne właściwości są imponujące! Naturalne poduszki stabilizują i podtrzymują kręgosłup szyjny, a dzięki swojemu wypełnieniu, nie zapadają się, co chroni Twoje mięśnie karku, gdy śpisz. Co więcej, roślinne wypełnienia spełniają funkcję masażera dla głowy i szyi, co może uśmierzyć bóle glowy. Taką gotową poduszkę możemy kupić w eko-sklepie lub zrobić samodzielnie – wystarczy odpowiednia ilość gryki, owsa czy pestek wiśni. No i pusta, jeszcze, poduszka!

Wypełnienie roślinne – czyli jakie?

Najpopularniejsze wypelnienia roślinne to gryka, pestki czereśni czy wiśni, a także nasiona owsa, gorczyca, proso i orkisz. Każde z tych nasion przynosi nieco inne, zbawienne dla ciała właściwości, ale w każdej z nich najważniejsze jest to, żeby poznać się dobrze z poduszką – ułożyć na niej głowę, kilka razy się obrócić, sprawdzić, jak najlepiej leży. Teraz zaczyna się przygoda! Orkisz na przykład uczyni Twoją poduszkę ciepłą i miękką, zupełnie przeciwnie, niż gryka, którą pokochają miłośnicy twardszych poduszek, dających nocą przyjemny chłód i zapobiega poceniu. Orkisz pomaga zniwelować bóle reumatyczne, bóle stawów, a także zmniejsza ryzyko zachorowania zatok. Natomiast gryka zmniejsza migreny, chrapanie i powstawanie odleżyn. Łuska prosa łagodzi nerwobóle, gorczyca stymuluje układ immunologiczny organizmu, a pestki wiśnia wspierają w bólach brzucha, wzdęciach czy kolka.  Magia!

 

Kołdry obciążeniowe

Dobrana para dla poduszki z naturalnym wypełnieniem to kołdra obciążeniowa. Mówią, że jak raz jej spróbujesz, nigdy już nie wrócisz do zwyczajnej kołdry. Ta obciążeniowa, jak wskazuje nazwa, jest znacznie cięższa – wypełniona szklanym granulatem lub naturalnym żwirkiem o owalnym kształcie. Dzięki swojej znacznej wadze, w trakcie snu przyciska ciało do materaca, przez co stymulowany jest układ proprioceptywny. Taka kołdra działa pobudzająco na osoby nadmiernie pobudzone, a odwrotnie na ludzi o niezbyt pobudzonych zmysłach. Pomaga w zaburzeniach, jak ADHD czy autyzm, ale też po prostu wspomaga jakość snu.