Spring Rolls, czyli wiosna po wietnamsku

Wiosna, wiosna, wiosna ach, to ty! Już od kilku dni nie możemy przestać nucić tej piosenki. Wiosna pojawia się nie tylko w pogodzie, w modzie czy w wystroju wnętrz, ale także w kuchni. Na wiosnę chcemy jeść lekko i kolorowo. Zobaczcie, jak to robią w Wietnamie, jedząc Spring Rolls – nazwa tego dnia mówi sama za siebie. Wiosna już tu jest!

W kuchni wietnamskiej nie brakuje potraw, które zachwycają swoją prostotą i smakiem. Jednym z najbardziej znanych dań, które doczekało się międzynarodowej popularności, są Spring Rolls, czyli delikatne, przeźroczyste roladki ryżowe, które kryją w sobie wyborne połączenie świeżych warzyw, aromatycznych ziół i soczystych krewetek lub kawałków tofu. Na pewno znacie je pod nazwą „sajgonki”.

Skąd wzięły się Spring Rolls? Danie, inaczej zwane "gỏi cuốn" lub "nem cuốn", ma swoje korzenie w kuchni wietnamskiej. Pierwsze ślady sajgonek odnajdujemy w III/IV wieku naszej ery, kiedy to spring-rollsy serwowano podczas wiosennych świąt. Dziś spotkacie je na stołach restauracyjnych na całym świecie. Ich delikatna struktura, intensywny smak i kolorowy wygląd sprawiają, że są idealne na wiosenne spotkania, imprezy czy po prostu jako lekka przekąska na co dzień.

Spróbujcie sami przygotować te cudowne roladki i poczujcie smak Wietnamu w swoim własnym domu – tak można świętować rozpoczęcie wiosny!