Stoliczku, nakryj się! Stylowe inspiracje dekorowania wielkanocnego stołu

Wielkanoc to wyjątkowy czas, podczas którego spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli to w naszym domu odbywa się uroczyste wielkanocne śniadanie lub świąteczny obiad, zadbajmy, by stół wyglądał elegancko i modnie. Zapraszamy po garść inspiracji, które sprawią, że na Waszym stole zakwitnie stylowa wiosna!

Wsi spokojna, wsi wesoła

Rustykalne klimaty naturalnie wpisują się w czas wczesnej wiosny i radosnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Bliskość natury jest dla nas najlepszym otoczeniem do przeżywania Wielkanocy tak duchowo, jak i świecko. Jak wyczarować wiejski, sielski klimat na stole?

Skorzystajmy z tego, co blisko nas! Przynieśmy do domu bazie i połóżmy po jednej gałązce przy sztućcach każdego z gości. Możemy też gałązkę wierzby czy świeżej brzozy położyć po prostu na pustym, białym talerzu. Dobrym rozwiązaniem będzie szkło – stanowi ono neutralną bazę dla wielu kompozycji. Pięknie i stylowo prezentują się wiosenne kwiaty wetknięte nie tylko w wazony, ale ułożone w małych szklankach czy rozsypane w szerokich misach.

Rustykalny klimat wyczarujemy za sprawą dziś lekko zapomnianej wikliny. Małe koszyczki czy wyplecione króliki wiklinowe będą bezpretensjonalną, wesołą ozdobą stołu wielkanocnego.

Jeżeli mamy ochotę trochę zaszaleć, możemy zrezygnować z klasycznej świątecznej bieli zastawy i zaproponować na przykład serwis z Bolesławca czy zdobiony zgodnie z tradycją regionu, w którym mieszkamy. Czasy Cepelii dawno się skończyły, dziś folklor jest estetyczny i łączy się z nowoczesnymi dodatkami.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Nie każdy lubi eksperymenty, więc jednym z najlepszych rozwiązań dla stylowego wielkanocnego stołu jest po prostu tradycja rodzinna. Przechowujesz pisanki, które malowały Twoje dzieci lub nie potrafisz wyrzucić baranka z ekhm... cukru sprzed 5 lat? Nie wyrzucaj, tylko zrób im miejsce na stole. To Twoje wspomnienia, miłe chwile, a przede wszystkim – rodzinne pamiątki. Wyciągnij zastawę babci, rozłóż obrus, który dostaliście na ślub, wyciągnij ulubione kieliszki. Może nie wszystko będzie do siebie pasowało, ale z pewnością będzie Wasze, klimatyczne i niepowtarzalne!

Nowoczesny minimalizm

Dla tych z Was, którzy cenią estetykę na stole, mamy dobrą wiadomość – minimalizm jest mocno w trendach. Wielkanoc może być pięknym świętem przedmiotów. Biel, szarości i granaty (styl marynistyczny jak najbardziej na tak!) sprawdzą się zawsze, w każdych warunkach. Jeżeli uzupełnicie je szlachetnym złotem lub srebrem, Wasze świąteczne śniadanie będzie można sfotografować do katalogu z wystrojem wnętrz.

Śniadanie u Tiffany'ego

Kto powiedział, że Wielkanoc musi być skromna? Styl glamour na początek wiosny jest jak najbardziej na miejscu! Kryształowa karafka na wodę i ciężkie, designerskie sztućce spowodują, że Wasze śniadanie będzie wyjątkowe. Poszukaj białych figur zajęcy i ustaw je na stole. Pisanki nie muszą być pstrokate – postaw na ozdobne srebrne jajka ze stali lub wybierz jajka przepiórcze. Biel sprawdzi się na obrusach, ale w dodatkach w tym roku królują złoto i srebro! Gorącym trendem jest też stół czarno biały. Czarne talerze i białe filiżanki? Niech uzupełni je waza soczystych truskawek i małe pole rzeżuchy. Kontrasty wyglądają świeżo, nowocześnie i bardzo glamour!

A może pastele?

To silny trend, królujący w naszych wnętrzach od pewnego czasu. Mięta, pistacja, róż gumy balonowej i odcienie brzoskwini będą dobrze wyglądały na wielkanocnym stole. I co bardzo ważne, wdzięcznie łączą się one z bielą i tradycyjnymi wielkanocnymi dodatkami jak żonkile, pisanki, koszyczki i baranki. Dzięki pastelom stół wygląda wesoło i zachęca do wspólnego biesiadowania.

A przecież od tego są Święta – byśmy wspólnie z naszymi bliskimi cieszyli się swoją obecnością!