Stolik balkonowy – przepis na udany czas

Czas kwarantanny i konieczność pozostawania w domach sprawia, że korzystamy z naszych balkonów i ogrodów tak często, jak nigdy wcześniej. Ale jeśli dotąd nie udało nam się urządzić naszej przestrzeni, to nadszedł na to idealny moment! Nic tak nie polepszy naszych kawowych poranków, jak praktyczny i estetyczny stół, który możemy zrobić samodzielnie – z palet!

Wielu z nas spędza teraz mnóstwo czasu w domach, także na zdalnej pracy – pogoda za oknem sprzyja natomiast spacerom i wystawianiu twarzy ku słońcu. Przy tak długotrwałej izolacji witamina D to coś, czego wszystkim brakuje – dlatego warto korzystać z balkonu i ogrodu tak często, jak to możliwe.

Surowe piękno

Gotowe, kupione w salonach meble ogrodowe czy balkonowe nie należą do najtańszych. Nierzadko też ciężko dopasować je do niewielkich wymiarów balkonu. Stworzony samodzielne stół to już zupełnie inna historia – możemy swobodnie decydować o jego wielkości czy szerokości. To ważne, bo jeśli mieszkamy sami, potrzebujemy wyłącznie niewielkiego stolika, ale dla kilkuosobowej rodziny warto złożyć większy, nieco bardziej praktyczny stół. Surowe i (jeszcze) nieestetyczne  drewniane palety są idealnym surowcem do stworzenia czegoś pięknego i funkcjonalnego. Poza tym, że możemy dopasować wymiar tworzonego mebla do naszych potrzeb, mamy też możliwość pomalowania go farbą na dowolny kolor, by spełniał nasze oczekiwania wizualne w 100%.

Coś z niczego

Samodzielne stworzenie stolika z europalet to nic trudnego! Wystarczy zaopatrzyć się w dowolną liczbę palet – zależnie od tego, jakich wymiarów ma być nasz stół – a następnie przygotować niezbędne narzędzia, jak papier ścierny, masa szpachlowa, impregnat do drewna, no i oczywiście wszystko to, co będzie konieczne do skręcania czy cięcia. Prace zaczynamy od bardzo precyzyjnego wyczyszczenia i wygładzenia powierzchni palet – najlepiej szlifierką elektryczną. Robimy to tak długo, aż nasz przyszły stolik będzie całkowicie gładki. Wtedy możemy uzupełnić ubytki w drewnie masą szpachlową. Kolejny krok to impregnowanie drewna – na rynku jest wiele produktów dedykowanych do tej czynności. A teraz – czas na malowanie!

Stylizacja stołu z europalet

Ta prosta forma przyjmie każdą dekorację – i to w stolikach z europalet jest najpiękniejsze! Jeśli lubimy jasne barwy, warto pomalować nasz nowy mebel na biało – ten kolor uwypukla specyficzny urok tego materiału. Do bieli będą pasować wszelkie soczyście zielone dodatki, jak rośliny, podkładki czy doniczki. Dla tych, którzy wolą klasykę i pozostawią swój stół w naturalnym odcieniu drewna istnieje cudowny styl boho – pióra, delikatne światełka, kolorowe wazoniki. Te elementy sprawią, że nasz stolik nabierze wdzięku. Kiedy zdecydujemy o tym, w jakim stylu pozostanie nasz stół – malujemy palety, skręcamy je w całość i cieszymy się balkonowym relaksem!