Stylowe urodziny dziecka - jak nakryć do stołu?

Impreza z okazji urodzin to ważne wydarzenie w życiu małego człowieka. Własnoręcznie wykonane zaproszenia i personalizowany tort to nie wszystko, by ten dzień uczynić wyjątkowym.

Stylowo udekorowany stół może stanowić nie tylko piękną ozdobę uroczystości, ale i wspaniałą zachętę do wspólnej zabawy. Dbanie o poczucie estetyki naszych dzieci jest bardzo ważne. Jednak urodziny dziecka nie muszą być sztywne – liczy się dobra zabawa w miłym otoczeniu. Stylowe urodziny również nie oznaczają wypożyczania drogiej porcelany (wszyscy wiemy jak taka przygoda z porcelaną by się skończyła w konfrontacji z nawet najgrzeczniejszymi sześciolatkami). Wystarczy kilka naszych porad i trochę umiejętności manualnych. To co, zaczynamy stylowe urodziny?

Przede wszystkim – harmonia

Dzieci bardzo ją lubią. Postaw na jeden motyw przewodni – niech to będzie kolor lub deseń, który będzie zdobił stół i pomieszczenie, w którym odbędzie się impreza. Multikolorowe urodziny wcale nie zachęcają dzieci do wspólnej zabawy, ale często dodatkowo je pobudzają i rozdrażniają. W harmonijnym, stonowanym otoczeniu dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo. Chętniej też słuchają, co się do nich mówi.

Rośliny

Dzieci kochają przyrodę. Dla nich świat natury jest najlepszym miejscem do nieskrępowanej eksploracji świata. Ustawienie małych pojemników na tealighty wypełnionych wodą i główkami kwiatów czy listkami będzie doskonałą ozdobą i początkiem zabawy pt. „Czy znasz tę roślinkę?”.

Szyszki, drewno, muszle

Rozsypane na stole zachęcą młodych odkrywców do rozmów o minionych wakacjach i najmilszych wspomnieniach. Po imprezie każde dziecko może zabrać ze sobą muszlę czy piękny kamień i położyć u siebie w pokoju na pamiątkę wspaniałej zabawy.

Serwetki jak orgiami

Wszyscy wiemy, że nawet najdokładniej uprasowane serwetki bawełniane czy lniane pod koniec dziecięcej imprezy będą wyglądały jak zmięty w kulę t-shirt. Nie warto się tym przejmować, a co więcej – naprawdę nie warto inwestować czasu i pieniędzy w eleganckie, materiałowe serwetki. Dzieci kochają bawić się papierem – wykorzystaj więc serwetki papierowe i przy każdym nakryciu połóżcie karteczkę z prostym wzorem orgiami. Może akurat zamiast zabawy w berka, dzieci chętniej ułożą z serwetki pandę lub czaplę?

Sztućce

Końcówkę każdego sztućca ozdób papierową głową zwierzątka lub innym wesołym kształtem – wystarczy kolorowa tektura, pisak i kawałek taśmy klejącej, by każde z dzieci poczuło się wyjątkowym gościem.  Do kompletu możesz przygotować urodzinowe czapeczki. Wybierz te w jednolitym kolorze i klejem szkolnym przymocuj do nich wyciętą własnoręcznie głowę zwierzątka czy kształt liścia. Takie ozdoby łatwo zrobić, a wybranie jednego motywu (np. zwierzątka) wniesie dodatkową wartość estetyczną i harmonię do otoczenia.

Stylowe urodziny nie oznaczają snobizmu, ale naturalne, proste formy – często to dorośli proponują dzieciom pstrokate, przepełnione plastikiem i byle jakim wzornictwem ozdoby. Warto na to zwracać uwagę – w końcu wysyłamy w świat młodych odkrywców i będzie wspaniale, gdy nauczą się doceniać piękno od najmłodszych lat.