Czy zrobienie domowego pasztetu jest trudne? Które przyprawy idealnie do niego pasują? I co warto do niego dodać, by pysznie smakował i pięknie się prezentował?
Zrobienie domowego pasztetu wydaje się skomplikowane i wymagające doświadczenia. Przeglądając przepisy na to danie, zazwyczaj znajdujemy długą listę potrzebnych składników oraz czynności, które musimy wykonać. Do tego ten czas przygotowania... 60 minut, a w niektórych przypadkach nawet 90! Dla wielu jest to bariera nie do przejścia. Już na samym początku osoby takie uznają, że jest to zadanie ponad ich siły. To duży błąd! Zrobienie domowego pasztetu, nawet dla kulinarnego nowicjusza, nie musi być trudne. Wystarczy garść wiedzy i kilka kulinarnych podpowiedzi. Dlatego przygotowaliśmy dla Was porcję informacji na temat pasztetów mięsnych i warzywnych.
Od czego zacząć?
Na samym początku musimy zdecydować, jaki pasztet chcemy przygotować. Do wyboru mamy całą gamę możliwości. Zarówno miłośnicy mięsa, jak i wegetarianie znajdą w niej coś dla siebie. Jeśli naszym wyborem okaże się pasztet mięsny, to powinniśmy zaopatrzyć się w tłuste mięso, najlepiej wieprzowe lub gęsinę. Zawsze warto pamiętać o dodaniu do głównego mięsa podgardla, wątróbki lub kawałków boczku. Jest to szczególnie ważne w przypadku pasztetów z drobiu. Te tłuste dodatki wzmocnią smak i konsystencję potrawy.
Podczas przygotowywania pasztetów z warzyw warto również dodać tłuszczu roślinnego do masy lub posmarować foremkę tłuszczem i posypać bułką tartą. Niestety pieczone warzywa szybko tracą wodę, co sprawia, że przygotowany pasztet może być kruchy i sypki. To właśnie olej pozwoli daniu na nabranie odpowiedniej konsystencji.
Jakie są kolejne kroki?
W przypadku pasztetów mięsnych możemy wybrać dwa sposoby przygotowania mięsa. Najpierw można je podsmażyć i dopiero potem dusić w bulionie z warzywami (seler, por, marchewka), przyprawami i ziołami, albo zrezygnować z pierwszego etapu i od razu wrzucić mięso do wody. Na 10 minut przed końcem gotowania dodajemy do wywaru wątróbki. Jakie przyprawy pasują do pasztetu mięsnego? W zasadzie to zależy od nas. Jednak najlepiej sprawdzają się tymianek, rozmaryn, gałka muszkatołowa i majeranek.
Z kolei przygotowanie pasztetu warzywnego zależy od tego, z czego chcemy go zrobić. Jeśli zdecydujemy się na ciecierzycę lub fasolę z puszki, to odpadnie nam etap gotowania warzyw. Z kolei surowa fasola jaś wymaga najpierw wielogodzinnego namaczania, a potem gotowania z włoszczyzną. Do pasztetów warzywnych warto dodać podsmażaną cebulkę z przyprawami oraz podpieczone jabłko lub gruszkę. Ważne jest, by przyprawy dodać na etapie podsmażania, dzięki czemu uwolni się z nich więcej aromatów. Polecamy Wam także dodać do pasztetu warzywnego papryki wędzonej!
Zarówno składniki pasztetu mięsnego, jak i warzywnego mieli się dokładnie. Często robi się to kilkukrotnie, by uzyskać jednolitą gęstą masę. Na tym etapie warto pomyśleć o ulubionych dodatkach. Mogą to być suszone owoce, śliwki lub żurawina. Miłośnicy śródziemnomorskich aromatów mogą uzupełnić bukiet smaków o oliwki i zioła prowansalskie, a nawet suszone pomidory. Do masy można dodać także ugotowane jajka. Pamiętajmy, że te pyszne dodatki nie tylko wzbogacą smak potrawy, ale także sprawią, że gotowy pasztet będzie pysznie wyglądał na chlebie.
Po przełożeniu masy do formy można ją posypać słonecznikiem lub pestkami dyni. Warto także położyć na wierzch liście laurowe, które w czasie pieczenie dodadzą potrawie aromatu. Pasztet należy piec od 60 do 90 minut w temperaturze 180°C. Po wyłączeniu piekarnika należy zostawić całość do ostygnięcia na kilkanaście minut. Smacznego!