Sezon weselny trwa – późna wiosna i lato to czas, w którym najwięcej par decyduje się na ślubną uroczystość. Dla gości to doskonały moment, bowiem ciepłe dni ułatwiają decyzję o wyborze stylizacji. Jeśli jesteś świadkową na ślubie kogoś bliskiego, musisz wiedzieć, że według zasad savoir-vivre obowiązują Cię pewne zasady w doborze stroju. Jakie? Odpowiadamy!
Upalne lato
Upalne lato kusi, by jak najwięcej ciała pozostawało odkryte. Pamiętaj jednak o tym, że jako świadkowa będziesz wciąż blisko panny młodej, dlatego Twoja stylizacja nie może być wyzywająca i zbyt mocno zwracająca uwagę – będziesz na prawie każdym zdjęciu czy nagraniach wideo, a goście z pewnością ocenią Twój strój. Wybierz sukienkę lub kombinezon (ale koniecznie z długimi nogawkami!) w eleganckim stylu – w stonowanych barwach, bez printów. Jeśli chcesz, by materiał miał wzór – postaw na delikatne, pastelowe kwiaty lub niewielkie kropki. Nie odsłaniaj brzucha i unikaj zbyt dużego dekoltu. Uważaj też, by sukienka nie była przesadną mini – to w złym guście, ponieważ ślub jest oficjalną uroczystością.
Długa czy krótka?
Czy wiedzieliście, że według savoir-vivre to długość sukni panny młodej wyznacza długość sukni świadkowej i druhen? Jeśli najważniejsza w tym dniu kobieta decyduje się założyć krótką sukienkę, nie powinnaś, jako świadkowa, przyćmiewać jej i zakładać długiej sukni. Z kolei gdy panna młoda decyduje się na bardzo formalną wersję – długą suknię z trenem - wówczas w dobrym tonie jest, byś i Ty założyła sukienkę do ziemi.
Jeśli nie biel, to co?
Żadna kobieta wybierająca się na wesele, a zwłaszcza świadkowa, nie powinna zakładać bieli na ślub. To nietaktowne, ponieważ jest to kolor zarezerwowany dla panny młodej – wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy w zaproszeniu napisane jest, że uroczystość będzie w stylu „white party”. Zrezygnuj również z czerni – to kolor żałobny. Nie próbuj też eksperymentować z bardzo krzykliwymi kolorami, np. neonowymi, bo będziesz za mocno wyróżniać się z tłumu. I najważniejsze – jeśli wiesz, że suknia panny młodej będzie skromna, minimalistyczna – nie decyduj się na świecącą kreację, bardzo mocno wieczorową.
Gotowe rozwiązanie?
Wygodnym z punktu widzenia tych dylematów rozwiązaniem jest wybór identycznych sukien dla druhen i świadkowej. Wtedy panna młoda decyduje o fasonie i kolorze stylizacji. Co jednak, gdy wybrana przez nią suknia zupełnie nie mieści się w Twoim guście? Spróbuj delikatnie poruszyć ten temat, a jeszcze lepiej wyprzedzić go i zaproponować wspólne poszukiwania idealnej stylizacji. Najważniejsze przecież, byście obie były zadowolone z tego wyboru.