Sylwester w dobrym tonie

Jak z klasą bawić się na domowym Sylwestrze, by nie narobić sobie wstydu i nie zrazić do siebie innych uczestników imprezy?

Kolejny rok dobiega końca i na usta cisną się słowa biesiadnej piosenki: „Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas”. Ta coroczna refleksja nie przeszkadza jednak w kolejnej dobrej zabawie. Imprezy sylwestrowe kojarzą się z szampańską atmosferą, tańcami i pysznymi przekąskami. Wprawdzie zdarzają się czasami refleksyjne momenty, ale najważniejsze 31 grudnia jest wesołe i pełne optymizmu przywitanie Nowego Roku. Oczywiście najlepiej tego dnia bawić się w gronie znajomych i przyjaciół – co jest najczęstszą formą spędzania nocy sylwestrowej w Polsce. Część osób wybiera się na bale lub zorganizowane imprezy na świeżym powietrzu, ale większość z nas spędzi ten wieczór na domówce. O czym powinniśmy pamiętać podczas tej wyjątkowej imprezy, by szampańska zabawa nie przerodziła się w festiwal gaf i nieporozumień?

Podstawowe zasady gościa

Domówka sylwestrowa, mimo swoistej daty i zwyczajów, jest przede wszystkim imprezą organizowaną w domu. Obowiązują nas więc te same zasady savoir-vivre’u, których powinniśmy przestrzegać za każdym razem, gdy wybieramy się na takie spotkanie. Przede wszystkim nie przychodźmy na umówione spotkanie za wcześnie – gospodarze potrzebują czasu na przygotowania. Postarajmy się także nie spóźnić, więc wiedząc, że tego dnia trudniej będzie o wolną taksówkę, a środki komunikacji miejskiej mają ograniczoną liczbę kursów, zaplanujmy wcześniej naszą podróż na sylwestrową imprezę.

Przychodząc na przyjęcie, należy wziąć ze sobą drobny upominek dla gospodarzy. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kwiaty lub butelka dobrego wina. Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze. Jeśli nie został ustalony konkretny styl sylwestrowego ubioru, to możemy pozwolić sobie na mniej oficjalny strój, w którym będziemy wyglądać elegancko, a jednocześnie wygodnie.

Szampańska zabawa

Nie ma co ukrywać, ale na imprezie sylwestrowej spożywa się napoje wyskokowe. Łatwo wtedy o popełnienie gafy i nieodpowiednie zachowanie – zwłaszcza jeśli wypije się za dużo alkoholu. Dlatego podczas zabawy powinno pić się go z rozsądkiem. Zdecydowanie źle widziane jest zakończenie zabawy sylwestrowej przed północą! Powinniśmy także umieć kulturalnie odmawiać osobom, które zbyt entuzjastycznie podchodzą do spożywania alkoholu. Nie ma niczego złego w piciu drinków w swoim tempie. Z drugiej strony, my również nie powinniśmy zbyt natarczywie zachęcać innych do zabawy.

Warto wspomnieć jeszcze o szampanie. Ten wyjątkowy trunek stał się symbolem sylwestrowej zabawy. Warto więc pamiętać o paru kwestiach z nim związanych. Po pierwsze podłużne kieliszki do szampana trzyma się za nóżki, by nie ocieplić dłonią trunku, który w ten sposób traci szybciej bąbelki. Szampanem delektuje się, a nie wypija całą zawartość szkła na raz. Po trzecie, w przypadku tego trunku, nie ma przeciwskazań, by dopełniać kieliszki przed opróżnieniem ich zawartości.

Fajerwerki

Jedną z tradycji sylwestrowych jest puszczanie fajerwerków. Część osób woli jedynie przyglądać się świetlnym pokazom na niebie. Jeśli jednak zamierzamy sami wystrzelić parę rakiet w niebo, to powinniśmy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Znaleźć miejsce odpowiednio oddalone od domów, by nikomu nie strzelać rakietami po oknach. Uszanujmy także przestrzeń innych i nie odpalajmy materiałów pirotechnicznych w pobliżu ludzi, by nie zrobić im krzywdy lub nie wywołać niepotrzebnego konfliktu.

W Sylwestra najważniejsze jest, by dobrze bawić się, dać się trochę ponieść nastrojowi i emocją, ale na tyle, by następnego dnia nie musieć wykonywać serii telefonów z przeprosinami. Nawet tego dnia należy pamiętać o zasadach dobrego zachowania.