Dobrze wiemy, że nikt, tak jak Azjaci, nie potrafi wystylizować dania, by zapierało dech w piersiach. Urocze konstrukcje, tak słodkie, że szkoda je zjeść, to wynik popkulturowych przemian, które akurat w Japonii stworzyły nurt kawaii. Co to takiego i jak przenosi się na naprawdę niezwykle piękne dania?
Krótka historia słodkości
Kawaii to nurt, który powstał w Japonii około roku 1914, kiedy to nastąpiły przemiany w życiu dziewcząt. Kawaii polega na postrzeganiu świata jako słodkiego, uroczego i bardzo pozytywnego. W Kawaii zauważa się detale, bardzo dba o szczegóły, docenia wrażliwość i kruchość świata, a także łączy tradycję z nowoczesnością. Kawaii to sposób myślenia, ubierania, designu, mający na celu zmotywowanie odbiorcy do poczucia wrażliwości. Nurt ten widoczny jest zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.
Z czym sie to je?
Oszalejecie, gdy zobaczycie, jak japońskie kawaii potrafi wpłynąć na estetykę dań! Posiłki w tym stylu, pakowane do kolorowych boxów, mają być nie tylko proste w przygotowaniu, ale też smaczne, pożywne i ekonomiczne, a przede wszystkim tak przygotowane, by nie zostały z nich żadne resztki. Właśnie z tego ostatniego powodu, pudełka lunchowe Kawaii nigdy nie są przypadkowe, ale dobrane precyzyjnie i pod wymiar, w zależności od tego, co mamy ochotę dziś zjeść. No właśnie – a co właściwie znajduje się w tych boxach?
Pyszna i piękna zawartość
W kolorowych boxach znajdują się dania często oparte na ryżu, makaronach i japońskich omletach, a więc smaczne i pożywne lunche, które możemy zabrać do pracy czy szkoły. Nierzadko to także ukochane przez Japończyków hosomaki, uramaki czy sashimi, a więc barwne sushi. Równie ważne jest, jakie kształty ułożymy z tych składników – w Japonii królują realistyczne piłki nożne, formy zwierzęce, twarze, a także całe pejzaże – morze, plaże etc. Nierzadko spotyka się także kwiaty wycięte z farbowanych jaj, serca i wzory geometryczne z warzyw czy owoców etc. To idealne rozwiązanie dla rodziców niejadków, którzy zakochają się w tych pięknych obrazkach.