Tematy rozmów przy stole - czyli jak uniknąć awantury o politykę?

Polacy, bez względu na wyksztalcenie, płeć i przekonania, są doskonałymi lekarzami i politykami. Dyskusje na trudne tematy są nieodłącznym elementem świąt czy rodzinnych spotkań. Jakie tematy wybierać, by rozmowa przy stole była miło spędzonym czasem i nie powodowała konfliktów?

Najbliższy wszystkim temat…

to temat naszych bliskich. Rozmowy o członkach rodziny, których już z nami nie ma, są często wzruszającymi historiami, które wzmacniają więzi i dają duże pole do popisu najstarszym przy stole. Opowieści z przeszłości chętnie słuchają dzieci i co ważne – młodzież. Jesteśmy pewni, że nostalgiczna, pełna zadumy atmosfera świąt będzie jeszcze bardziej wyjątkowa dzięki rozmowom o rodzinie. Również takie okazje jak urodziny, rocznice ślubu czy weekendowe spotkania są dobrą okazją do takich rozmów. Współczesny świat zostawia mało czasu dla najbliższych i coraz trudniej jest zachowywać pamięć o tych, którzy nas opuścili. Dlatego warto dbać o rodzinne tradycje i jak najwięcej ze sobą rozmawiać.

Wszystkie dzieci nasze są

Dzieci to wdzięczny temat do rozmów przy stole – oczywiście, o ile towarzystwo wokół niego skupione to rodzice. Jeżeli jesteś zaproszony do osób, które nie mają dzieci – nie rozpoczynaj tego tematu, ponieważ dla wielu osób może być po prostu trudny. Ale jeżeli jest tak, że wszyscy współbiesiadnicy maja pociechy – chwalenie ich dokonań z pewnością zaowocuje sympatią. Można rozmawiać o dziecięcych zwyczajach – zazwyczaj rodzice mają pod ręką kilka zabawnych historyjek, wspomnień ze wspólnych wyjazdów czy szkolnych występów. Zawsze przy tym pamiętaj, że dzieci to mali dorośli – im również należy się poszanowanie prywatności.

A co tam dobrego ma ciocia w garnku?

Czyli rozmowy o kulinariach. Polacy kochają jeść, próbować, sprawdzać i poznawać. Jesteśmy narodem smakoszy, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wystarczy spojrzeć, jak wielkim powodzeniem cieszy się u nas kuchnia włoska, grecka czy azjatycka. Dlatego pochwalenie wyjątkowo udanego bigosu, sałatki czy terriny z łososia z pewnością przyniesie przyjemną atmosferę, a Ciebie zaprezentuje jako człowieka miłego, kulturalnego i lubiącego dobrze zjeść. Oczywiście nigdy nie chwal potraw, które Ci nie smakują. Jeśli na stole jest coś, co Ci wyjątkowo nie pasuje w smaku – nie komentuj tego. Zazwyczaj przygotowaniom do uroczystości rodzinnych, spotkań czy świąt towarzyszy ogromny wysiłek osób, które je organizują. Pamiętaj o tym, że zwykłą uwagą możesz sprawić komuś przykrość.

Co dobrego ostatnio czytałaś?

Książki, filmy, seriale, muzyka – to zawsze dobre tematy do rozmów. Nawet, jeżeli nie znajdziesz wspólnych upodobań, rozmowa o sztuce i kulturze zazwyczaj jest ciekawa i wciąga wiele osób. Przed spotkaniem ze znajomymi czy rodziną warto zorientować się, jakie premiery miały ostatnio miejsce, które filmy walczą o prestiżowe nagrody i jak nazywa się rozchwytywana aktorka. Dobrze też znać tytuły modnych książek i choć jedną przeczytać. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się również seriale produkowane na zamówienie stacji telewizyjnych i platform. Sprawdź więc przed spotkaniem, co jest ostatnim hitem i zapytaj o niego współbiesiadników. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto lubi tego typu rozrywkę i chętnie opowie o swoich ulubionych scenach.

Jak widać, tematów do przyjemnych rozmów jest wiele – od tych bardzo osobistych (rodzina) przez wesołe (wyczyny dzieci) i neutralne (kulinaria) aż po wciągające (kultura). Najważniejszą jednak zasadą dobrej rozmowy jest rozmawianie o tym, co jest ciekawe dla naszego rozmówcy a nie dla nas. Warto ją zapamiętać.