Terapia kwiatami

Listopad nie należy do najbardziej optymistycznych miesięcy w roku – bez wątpienia każdy z nas zgodzi się z tym stwierdzeniem, prawda? Postanowiliśmy przełamać jesienną nostalgię i podpowiedzieć Wam, jak możecie wprowadzić trochę energii do Waszych domów. Z pomocą roślin!

Roślinne tradycje

Zielone rośliny doniczkowe opanowały mieszkania i domy! Moda na sukulenty, monstery, zamiokulkasy teraz przeżywa swój renesans – bo przecież w czasach Polski Ludowej wszelkie paprocie i inne doniczkowe kwiaty, były normą. Dziś sklepów, także online, w których możemy zamówić wymarzoną roślinkę jest coraz więcej. Wybierając tę jedyną (choć zapewniam – to uzależnia, na jednej się nie skończy!) weźmy pod uwagę to, od której strony mamy okna, czy mamy zwierzę, które mogłoby się zatruć liśćmi, no i jak dużo czasu możemy poświęcić na opiekę nad naszym domowym ogródkiem. Bardzo mało wymagającą rośliną jest wspominany już zamiokulkas, którego naprawdę trudno zniszczyć, z kolei wszelkie palmy i palemki z egzotycznych krajów wymagają więcej opieki.

Stylizuj wnętrze na zielono

Zielone rośliny to fantastyczne uzupełnienie mieszkania i jego stylu. Dziś, aby dekorować swoje wnętrze, nie musimy używać tak oczywistych gadżetów jak poduszki, dywaniki czy zasłony – soczysta zieleń roślin fantastycznie ociepli wnętrze loftowe, dopełni wyrazu stylu boho czy całkowicie ożywi mieszkanie utrzymane w duchu minimalizmu. Ale sama roślinka wymaga także swojej stylizacji! Dobierzmy do niej odpowiednią osłonkę na doniczkę, pasującą do naszego wnętrza lub – przeciwnie – zupełnie kontrastującą. Możemy wybierać spośród bardzo szerokiej oferty, które znacznie zwiększyła się wraz z rosnącą modą na posiadanie roślin – rattanowe osłonki, duże kosze z trawy cytrynowej, osłonki w zabawnych kształtach, jak np. ludzka głowa, a także ciężkie, ceramiczne osłonki zdobione kolorami i wzorami.

Jak zadbać o roślinki?                       

Wiecie, że kwiaty mogą leczyć? Tę dziedzinę nazywa się hortiterapią, w ramach której wykonywane są prace manualne z roślinami. Ma to pomagać osobom z zaburzeniami psychicznymi, depresją czy autyzmem. Ale w naszych domach rośliny także mają własną, istotną funkcję – generują tlen, nawilżają powietrze i uspokajają. Warto więc poświęcić im czas i uwagę, by odwdzięczyły się takimi dobrociami. Aby jednak funkcjonowały i czuły się jak najlepiej, warto od razu po zakupie przesadzić je do nowej, nieco większej doniczki i ziemi, dopasowanej do danego gatunku. Od czasu do czasu pomóżmy im, odżywiając je odpowiednim nawozem.