Tymianek, majeranek, rozmaryn - Dobrana para

W naszym cyklu „Dobrana Para” poznaliście już mnóstwo przypraw korzennych oraz większość ziół. Z tej drugiej kategorii pozostało jeszcze bliższe zapoznanie z rozmarynem, tymiankiem, majerankiem i ziołami prowansalskimi. Wobec tego – zapraszamy!

Rozmaryn

Rozmaryn to dziko rosnąca roślina, którą spotkać można głównie w obszarze Morza Śródziemnego, oraz u wybrzeży Morza Czarnego, w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W pozostałych regionach rozmaryn uprawiany jest w doniczkach. Rozmaryn jest doskonałym dodatkiem do potraw z wieprzowiny, baraniny, jagnięciny, drobiu oraz dziczyzny. Używa się go również do aromatyzowania pieczonych ziemniaków, zup jarzynowych, ciemnych sosów i do masła ziołowego. Doskonale harmonizuje z czosnkiem i grzybami duszonymi w winie. Dodaje się go do kiełbas, kotletów, farszów i pasztetów.

Majeranek

Majeranek to naturalny lek na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie i odchudzanie. Najpyszniej komponuje się z tłustymi pieczeniami, kiełbasą, zapiekankami z ziemniaków i innych warzyw. Nadaje właściwy aromat pieczonej gęsi, baraninie, żurkom, flakom , grochówce i daniom z roślin strączkowych, ale stanowi też stały składnik niektórych zup: grochowej, fasolowej, kartoflanej, żuru, węgorzowej oraz flaków i kołdunów. To więc obowiązkowa przyprawa dla dań kuchni polskiej. Majeranek dodaje się do potraw pod koniec ich przyrządzania. Innym zastosowaniem majeranku jest przyprawianie farszu pieczonej kaczki czy gęsi.

Tymianek

Tymianek, znany już w starożytności, pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, ale dziś uprawiany jest także w innych częściach świata. Dziś tymianek łagodzi smak tłustych i ciężkostrawnych potraw. Polecany jest szczególnie do zup, sosów, ziemniaków, potraw z grochu i fasoli oraz innych warzyw, ale z powodzeniem dodawany jest również do mięs, głównie ciemnych, jak dziczyzna, wołowina i baranina. Wyraźnie poprawia smak dań z drobiu, ryb, grzybów i serów. Tymianek należy stosować w niewielkich ilościach ze względu na jego intensywny zapach – łatwo przedobrzyć.

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie są mieszanką różnych ziół, najczęściej tymianku, rozmarynu, cząbru, oregano i bazylii. Ten miszmasz, zamknięty w jednej saszetce, jest idealną przyprawą do tłustych potraw, pieczonych mięs, zapiekanek, ryb oraz potraw z grilla. Dodaje się ich do zup, sosów ziołowych, sałatek, twarogów i jaj. Każdy ze składników ziół prowansalskich charakteryzuje się wyjątkowymi walorami: oregano, tymianek i cząber gwarantują lekko gorzkawą nutę, rozmaryn sosnowy aromat, natomiast bazylia wyjątkowy powiew świeżości. Do ciepłych dań zioła prowansalskie dodaje się przed i po ich przyrządzaniu.