Ultra violet, ultra stylowo!

Instytut Pantone ogłosił barwą roku 2018 intensywny i głęboki odcień fioletu – ultra violet. Kontrowersyjny, wyjątkowy, nie dla każdego.

Kolor mistyków i wizjonerów

Według znawców aury, czyli pola energetycznego otaczającego człowieka, barwa fioletowa sytuuje się na samej górze i symbolizuje najwyższy poziom duchowego rozwoju. Fiolet od wieków kojarzony był z mistycyzmem, kontaktem ze światem nadprzyrodzonym i kreatywnością. Dlaczego specjaliści ze światowego centrum kolorów wybrali na ten rok właśnie ultra violet? Ich zdaniem odzwierciedla ducha naszych czasów: niespokojnych, ale twórczych, nastawionych na przekraczanie granic, otwieranie nowych perspektyw.

W tonacji moll, w tonacji dur

Fiolet występuje w rozmaitych odcieniach i tonacjach, może mieć większą domieszkę błękitu lub czerwieni. Odcienie bliższe błękitowi są chłodniejsze i działają wyciszająco. Tonacje sąsiadujące na palecie barw z czerwienią mają większą intensywność i energię. W zależności od tego, na który odcień się zdecydujemy, uzyskamy zupełnie różne efekty. Wybrany na ten rok ultra violet jest kolorem mocnym, ale nie agresywnym, raczej bliższym uspokajającym szarościom niż ożywczej fuksji.

Ekstrawagancja i prestiż

Kolor fioletowy rzadko występuje w przyrodzie w stanie naturalnym. Uzyskanie takiego barwnika kosztowało dawniej sporo pieniędzy i wysiłku. Dlatego barwione na fioletowo tkaniny były używane w szczególnych okolicznościach, a ubrania z nich uszyte mogły nosić tylko wyjątkowe osoby, władcy i duchowni. Purpura biskupia, inna nazwa fioletu, symbolizowała bogactwo, dostojeństwo i władzę.

Również dziś kolor fioletowy utożsamiany jest z prestiżem i elegancją. Tylko przedmioty klasy premium mogą mieć tę wyjątkową barwę! Ekstrawagancja, luksus, kreatywność – z takimi cechami kojarzony jest fiolet zarówno w modzie, jak i w designie.

Z czym łączyć fiolet?

To nie takie proste. Bezpiecznym rozwiązaniem jest kompozycja różnych jego odcieni, jak na przykład w bukiecie złożonym z różnokolorowych wrzosów i wrzośców. Rozmaite odcienie fioletu tworzą wspaniałą paletę dopełniających się barw.

Kolor fioletowy dobrze wygląda w zestawieniu z pomarańczą i zielenią – na zasadzie kontrastu. Doskonale komponuje się z czystą lub złamaną bielą, a żółty na fioletowym tle daje naprawdę mocny efekt. Moc ultra violetu złagodzą wszelkie odcienie szarości, i tej zimnej, błękitnawej, i tej nieco ocieplonej, wpadającej w beż, nawiązującej do kolorów ziemi. Często łączymy fiolet z czernią, ale warto pamiętać, że oba te kolory są w naszej kulturze kolorem żałoby, dlatego zawsze należy stosować je z umiarem lub łączyć z takimi elementami kolorystycznymi, które złagodzą przygnębiająca wymowę, a wydobędą elegancję, klasę i styl.