W co ubrać choinkę?

Podczas Świąt Bożego Narodzenia choinka jest najważniejszą dekoracją. Jak ją ozdobić, by wypełniła dom blaskiem i świąteczną aurą?

Nie można wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. To ona zajmuje centralne miejsce w mieszkaniu. To pod nią układa się prezenty i to ona dodaje blasku pomieszczeniu w świąteczne wieczory. To dzięki niej ogarnia nas niepowtarzalny bożonarodzeniowy nastrój. Dlatego wszystkim nam zależy, by choinka wyglądała pięknie i niepowtarzalnie. W co więc ją ubrać?

Na wstępie powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań – w jakim stylu będzie nasze świąteczne drzewko? Tradycyjnym czy nowoczesnym? Jedni lubią styl minimalistyczny, a drudzy pełen przepychu. Możemy zdecydować się na jeden kolor ozdób, na przykład biały, lub sprawić, by nasze drzewko mieniło się różnymi kolorami. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym choinkowym ozdobom, by wybrać dla siebie te najciekawsze.

Nie tylko kule

Bombki, bo o nich oczywiście mowa, dostać możemy w przeróżnych kolorach i wzorach. Bez problemu kupimy te całkiem malutkie – o średnicy kilku centymetrów, jak i te kilkunastocentymetrowe. Duże, ręcznie robione bombki są wprawdzie wiele droższe, ale za to prezentują się pięknie powieszone na choince.

Bombki mogą mieć kształt bardziej podłużny, przypominający kształtem cytrynę lub szyszkę. Zdecydować się można także na zakup tych przedstawiających konkretne postacie – bałwanki, aniołki czy zwierzątka wyglądają na drzewku równie stylowo. Popularne są także bombki w kształcie gwiazd.

Jeśli chodzi o materiał z którego zrobione są bombki, to najczęściej mamy wybór między szkłem a plastikiem. Te pierwsze tworzą o wiele piękniejszy efekt odbijającego się światła z lampek choinkowych. Niestety są bardziej kruche, więc łatwo je uszkodzić.

Warto wspomnieć także o przeźroczystych bombkach, które są bardzo wdzięcznym tematem. Dlaczego? Ponieważ możemy wypełnić je różnymi składnikami, a potem powiesić na drzewku. Do środka możemy wsypać kolorowe przyprawy, ziarna kawy lub nawet duże kryształki soli himalajskiej.

Na choince nie może zabraknąć także światełek. Wybrać możemy te o stałym świetle lub migoczące. Same żaróweczki lub LED-y zamknięte mogą być w bombkach, przypominać świeczki lub malutkie gwiazdeczki. Od nas zależy czy zdecydujemy się na dziesiątki małych światełek na naszym świątecznym drzewku, czy wybierzemy ich mniej, za to większych rozmiarów. Oczywiście najpopularniejsze są te o jasnym świetle.

Długie ciągnące się złote lub srebrne włosy anielskie są piękna ozdobą choinkową. Dostaniemy je także w mniej popularnych kolorach – o odcieniach czerwonych, żółtych i niebieskich. Warto także pomyśleć o łańcuchach, którymi oplata się drzewko. Najładniej prezentują się te srebrne, które sprawiają, że choinka wydaje się jeszcze bardziej błyszcząca i lekka.

Aniołki, zwierzątka, bałwanki

Na choince powiesić możemy także różnego rodzaju figurki wykonane z porcelany, gipsu, drewna lub innych materiałów. Będą one wyróżniającymi się dodatkami, zwłaszcza jak wybierzemy te ręcznie robione. Pamiętajmy, by pasowały one charakterystyką do stylu naszej choinki. I tak kolorowe figurki zwierzątek nie powinny zawisnąć na minimalistycznej choince z jedynie białymi ozdobami. Fajnym pomysłem jest wykonanie w gronie najbliższych kilku figurek z papieru lub modeliny. Będzie to nie tylko świetna zabawa, ale i sposób na zrobienie unikatowych ozdób.

Suszone cytrusy i szyszki

Na choince zawiesić można także naturalne ozdoby. W tej roli świetnie sprawdzą się szyszki, które możemy pomalować sprejami na różne kolory lub zostawić w naturalnej formie. Pokrojone i zasuszone kawałki pomarańczy, grejpfrutów lub cytryn, zawieszone na sznureczkach, również stanowią oryginalną i stylową dekorację drzewka – a co najważniejsze, można je łatwo zrobić w domu.

Wybór ozdób choinkowych jest olbrzymi i tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. A może w tym roku sami przygotujemy dekoracje drzewka? Jest to wprawdzie odważniejsza próba zmierzenia się ze swoim talentem plastycznym, ale może przynieść spektakularne efekty. I na pewno sprawi, że nasza choinka będzie wyjątkowa!