W dobrym stylu, skóra – jeszcze hot czy już not?

Zarówno w modzie, jak i wnętrzarstwie, od zawsze triumf święci ponadczasowy materiał – skóra. Elegancka, wytrzymała, dodaje smaku do każdej stylizacji czy wnętrza. Ale z drugiej strony – nie do końca etyczna. Czy skóra w XXI wieku jest jeszcze hot czy już not? Jakie alternatywy dla skóry odzwierzęcej oferuje rynek?

Skóra naturalna

To skóra zwierzęca, najczęściej bydlęca. Jest bardzo odporna i trwała, jedną torebkę czy buty ze skóry dobrej jakości można nosić przez wiele lat. Naturalna skóra jest niepowtarzalna, a jej faktura zmienia się z biegiem czasu. W XXI wieku, gdy świadomość rośnie, wiele osób sprzeciwia się jednak produkcji takiej skóry, tym bardziej, że
zazwyczaj pochodzi ona z hodowli zwierząt przeznaczonych do pozyskiwania tego właśnie surowca, a to oznacza, że skóra wykorzystywana w modzie czy wnętrzach jest produktem celowego wykorzystania zwierząt dla skóry, a nie na przykład efektem ubocznym produkcji mięsa. Dlatego, kupując produkty ze skóry naturalnej, trzeba mieć na uwadze etyczne podejście do zwierząt i  ich prawa, tak, by zrównoważyć modę i etykę. Naturalna skóra jest także wymagająca i trzeba mocno o nią dbać.

Ekoskóra

To chyba najpopularniejszy zamiennik skóry naturalnej. Do jej zalet należy fakt, że jest bardzo szeroko dostępna, niedroga, łatwa w pielęgnacji, a przede wszystkim etyczna w kontekście zwierząt. Niestety jest nieekologiczna i to już stanowi problem. Do tego bywa różnie z jej jakością – ekoskóra to najczęściej tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu, mająca wyglądem imitować skórę naturalną. Jest więc szansa, że traficie na produkty o bardzo niskiej jakości, choć technologia poprawiła się na tyle, że i ekoskóra potrafi już być bardzo wytrzymała – to jednak loteria.

Skóra wegańska

Czy wiedzieliście, że istnieje nowa, trzecia opcja, która należy do kategorii „skóra”? Jest to skóra wegańska, powstała na przykład z owoców. Popularnym wariantem skóry jest pinatex, czyli materiał powstały z ananasa – biodegradowalny oraz bardzo wytrzymały. Za pomocą specjalnej maszyny, z liści uzyskuje się włókna, które są myte i suszone oraz przekształca się je przemysłowo w materiał.  Ale ananas to nie wszystko – imitację skóry wykonuje się obecnie także ze skórki z jabłek oraz z kaktusa, a zupełną nowością jest skóra kukurydziana, produkowana z pulpy kukurydzianej.