Tartan, czyli szkocka krata

Jesień to świetny moment, by kratą wystylizować stół w jadalni lub kuchni – ten ponadczasowy motyw idealnie skomponuje się z klimatem świec, dyń i gorącej czekolady w kubku. A skąd właściwie wzięła się szkocka krata i jak możecie z jej pomocą upiększyć Wasz stół? Opowiadamy i podpowiadamy!

Tartan

Tak właśnie inaczej nazywa się szkocką kratę – tartan.  Tartan to klasyczny wzór, składający się z regularnie rozmieszczonych linii, układających się w kratę, mający swoje źródło na kiltach szkockich. Dziś istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym znajdują się wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami (a jest ich około 700). Nawet Polska ma własny wzór szkockiej kraty, w kolorach czerwonym, niebieskim i białym, czyli miksu barw Szkocji i Polski. Kolory tradycyjnego tartanu nie są bez znaczenia – kiedyś oznaczały przynależność społeczną.

It’s official

Popularność szkockiej kraty zawdzięczamy królowej Wiktorii, która wprowadziła ten motyw do aranżacji wnętrz, będąc pod wrażeniem szkockich ubrań. Wówczas zdecydowała, że w jej zamku Balmoral nie może zabraknąć wzoru, który tak spodobał jej się na wspominanych stylizacjach. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, fotelach, bieżnikach, poduszkach czy zasłonach.  Jeśli chcesz być jak królowa – wprowadź szkocką kratę do swojej kuchni!

Szkocka krata na Twoim stole

Wzór kraty jest bardzo wyrazisty, dlatego należy z rozwagą łączyć go z innymi elementami wystroju. Ale Twój jesienny stół może przyjąć ten szkocki wzór w kilku wariantach – postaw na kraciastą zastawę. Talerze i filiżanki czy kubki z tym elementem będą wyglądać naprawdę wyjątkowo. Obrus z tym wzorem to w takim przypadku już nieco za dużo, ale kraciasty bieżnik skomponowany z gładkim obrusem i takie filiżanki sprawią, że Twój stół nabierze klasycznego, jesiennego wymiaru. Ale odwrócona wersja także sprawdzi się doskonale! Co powiecie na porządny kraciasty obrus w kolorach brązu lub czerwieni, przełamy beżowym lub jasnoszarym bieżnikiem? Takie połączenie będzie doskonale pasować do jasnej zastawy stołowej.