Wakacyjny savoir-vivre, czyli jak się zachowywać na plaży?

Wakacje, słońce, plaża. Opalasz się na ręczniku, a kątem oka widzisz, jak jeden z plażowiczów próbuje dyskretnie zmienić kąpielówki za krzakiem. Do tego biegające dzieci obsypują Cię piaskiem. Co wypada, a czego nie wypada robić na plaży?

Nie słuchaj głośno muzyki

Nie włączaj muzyki na pełen regulator. Może Tobie odpowiada taki sposób odpoczynku i relaksu, jednak są osoby, które wolą wypoczywać w ciszy, wsłuchując się co najwyżej w szum fal. Jeżeli nie potrafisz wypoczywać bez towarzystwa głośnych dźwięków, skorzystaj ze słuchawek.

Grilluj wyłącznie w dozwolonych miejscach

Grillowanie na plaży (poza specjalnie wydzielonymi i oznakowanymi miejscami) jest nie tylko niekulturalne, ale i nielegalnie. Choć polskie prawo nie zabrania bezpośrednio grillowania, to odnosi się do zagrożenia pożarowego, jakie możemy stworzyć, przyrządzając danie na plaży. Dlatego rozpalając grill na plaży należy liczyć się, że przyłapani przez Straż Miejską, otrzymamy mandat. Grillowanie jest też bardzo niekulturalnie w stosunku do innych plażowiczów. Nie każdy lubi zapach smażonej kiełbaski i dymu, którym przesiąkają ciało, włosy i ubranie. Jeżeli masz ochotę na grillowaną karkówkę, wybierz się do jednego z pawilonów gastronomicznych przy plaży, które latem wyrastają jak grzyby po deszczu. Albo grilluj – ale wyłącznie w przeznaczonym do tego miejscu.

Za potrzebą chodź do toalety

Niedopuszczalne jest załatwianie potrzeb fizjologicznych na plaży lub w krzakach obok. Zasada ta dotyczy także małych dzieci. Przy plażach są znajdują się szalety a na okres letni wystawiane są popularne toi-toie. Można także skorzystać z toalety, która znajduje się w pobliskim barze lub restauracji. Latem raczej nie ma większych problemów, aby znaleźć w okolicy plaży publiczną toaletę.

Nie pal papierosów na plaży

Osoby, które nie palą, źle znoszą zapach dymu papierosowego. Nie mówiąc już o tym, że palenie bierne jest niezdrowe. Jeżeli najdzie Cię nieodparta ochota puszczenie dymka, odejdź na ubocze, aby nie przeszkadzać innym osobom. Nie rzucaj niedopałków gdzie popadnie, ponieważ śmiecenie jest niegrzeczne i zakazane prawem. A w okolicach plaży, gdzie jest dużo trawy i drzew nawet mały ogień tlący się papierosa może skutkować pożarem.

Uważaj na innych podczas kąpieli

Nie wskakuj z impetem do wody, nie wymachuj niepotrzebnie kończynami podczas pływania. Będąc w wodzie zawsze staraj się mieć oczy dookoła głowy i zwracać uwagę, aby kogoś przypadkowo nie uderzyć lub podtopić. Woda to żywioł i nieostrożne zachowanie łatwo może doprowadzić do tragedii.

Pilnuj dzieci

I to nie tylko ze względów bezpieczeństwa (co roku tonie w Polsce co najmniej kilkoro maluchów, z których rodzice spuścili oko), ale i zważając na komfort innych plażowiczów. Wiemy, że lato to czas relaksu, zabawy i odpoczynku. Ale należy znaleźć złoty środek i nie przesadzić z w żadną ze stron. Nikt nie lubi jak biegające dzieci krzyczą i przeszkadzają czy sypią wszędzie dookoła piaskiem. Takie zabawy są dopuszczalne tylko w przypadku, kiedy na plaży jesteście sami z dziećmi.

Nie epatuj golizną

Dla naturystów są wydzielone specjalne plaże, można je znaleźć także nad polskim morzem. Na zwykłej plaży opalanie się topless jest źle widziane, a może nawet skutkować otrzymaniem mandatu. Minimalny strój plażowy to dla kobiety kostium kąpielowy lub bikini, a dla mężczyzny kąpielówki. Pamiętaj, że nawet tania, przyplażowa knajpa lub bar to nie jest już plaża i przed wizytą tam, należy się odziać.

Nie rzucaj piłką nad głowami innych plażowiczów

Gdy masz ochotę pograć w plażową siatkówkę lub badmintona, wybierz specjalnie przygotowane do tego boisko lub miejsce, gdzie nie wypoczywają inni plażowicze. Nikt nie lubi wypoczywać mając świadomość, że może zostać uderzony piłką.