Warzywa tuż za progiem

Czy można mieszkać w mieście i mieć własny ogródek z ekologiczną uprawą? Tak, i to bliżej niż myślicie, bo za progiem Waszych drzwi balkonowych! Przedstawiamy kilka rad na temat warzywnego ogrodu na balkonie.

Wyobraźcie sobie, że przekraczacie próg balkonu i wchodzicie w krainę kwitnących, owocujących roślin. Z prawej strony pnie się do góry pomidor z malutkimi zielonymi owocami na dole i nowymi żółtymi kwiatami u szczytu rośliny. Dalej niewielkie, ale gęsto owocujące, pomidory cherry, wyrastają ze stojących na posadzce skrzynek. Po balustradzie pnie się fasola, a w skrzynkach na parapetach rosną aromatyczne zioła – bazylia i oregano. Gdy muśniecie liście, przechodząc w dalszą część balkonowego ogrodu, w ciepłe powietrze wystrzeli zapach świeżych pomidorów i ziół. W rogu przy ścianie stoją doniczki z zieleniącą się sałatą. Rozłożyste liście zdają się mówić: czekamy na zerwanie. Jest gorący sierpień i czas na kolejne zbiory. Zanim to wszystko będzie miało szansę się wydarzyć, wróćmy do kwietnia i pierwszych kroków, które należy wykonać, by to ogrodowe marzenie nabrało realności. Od czego więc zacząć?

Siejemy

Kiedy zima będzie miała się ku końcowi, a najlepiej, gdy zaczną się pierwsze nieśmiało cieplejsze dni wiosny, warto wybrać się do sklepu i nabyć małe saszetki z nasionami wybranych warzyw lub owoców. W przypadku owoców, na balkonie można sobie pozwolić na poziomkę i świetnie prezentującą się w wiszącym koszyku truskawkę pnącą. Na tyłach opakowań można znaleźć informacje o czasie siewu i warunkach niezbędnych do uprawy danej rośliny.

Kolejnym niezbędnym zakupem rozpoczynającym domową uprawę roślin jest specjalna ziemia do wysiewu, której skład sprzyja szybszemu kiełkowaniu i zapewnia siewkom podstawowe składniki odżywcze. Tylko jakie pojemniki wybrać do wysiewu? W sklepach dostępne są specjalne pojemniki zamykane od góry, które trzymają ciepło i wilgoć. Można zaopatrzyć się także w zwykły płaski pojemnik o niewielkiej głębokości, w którym sieje się warzywa. Należy pamiętać, by tak przygotowany pojemnik postawić na najjaśniejszym parapecie w mieszkaniu.

Po pewnym czasie, gdy rośliny wykiełkują i osiągną parę centymetrów wysokości, trzeba je rozsadzić do większych pojemników lub osobnych doniczek. Sadzonki pomidorów najlepiej umieścić w osobnych małych pojemnikach, do połowy maja osiągną one wysokość około 15 centymetrów. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie specjalnych kubeczków z torfu, które wkopane w ziemię finalnej donicy, rozłożą się same.

Rozsadzanie i doniczki

Drugim etapem w procesie przygotowywania domowego ogrodu warzywnego jest wsadzenie młodych roślin do pojemników, które zostaną ustawione na balkonie. Aby zapewnić roślinom odpowiedni rozwój, należy zwrócić uwagę na rodzaj pojemnika i podłoża. W przypadku donic, na rynku do wyboru są pojemniki plastikowe – dłużej trzymają wodą, gliniane – ziemia w nich szybciej wysycha, ale trudniej zalać roślinę oraz ceramiczne – które wyglądają najbardziej estetycznie i stylowo. Gdy głównym celem uprawy są obfite zbiory, najlepiej wybrać tańsze plastikowe donice o jasnych barwach, ponieważ czarne bardziej skupiają światło i powodują szybsze nagrzewanie się podłoża.

Wybierając ziemię, warto kupić odpowiednio dopasowaną do rodzaju uprawy i wymieszać ją z gotowym kompostem, by podłoże stało się bardziej wartościowe. Nie można także zapomnieć o zrobieniu drenażu i wyłożeniu dna pojemnika kamyczkami lub keramzytem. Uchroni to korzenie roślin przed gniciem i ciągłym kontaktem z wodą. Gdy uprawa jest już gotowa, pozostaje odliczanie dni do zbiorów i cieszenie się z pierwszych kwiatów, a potem owoców.

Aby cieszyć się udaną uprawą przez cMiesiące urodzajuałe lato należy przestrzegać kilku prostych zasad. Warzywa wymagają intensywnego podlewania, zwłaszcza jeśli mamy balkon od wschodniej i południowej strony. Należy jednak pamiętać, by podlewać rośliny o poranku lub wieczorem, tak by wilgotna ziemia nie była narażona na pełne nasłonecznienie – powoduje to szybkie wysychanie i jałowienie podłoża. Podlewając warzywa, na przykład pomidory, należy unikać zalewania liści, by nie pojawiły się na nich szkodliwe grzyby. W czasie sezonu warto także pomyśleć o naturalnych nawozach dedykowanych konkretnym roślinom lub o uniwersalnym biohumusie.

Pamiętajcie, że ogród na balkonie to nie tylko ekologiczne i świeże warzywa, ale także piękna zieleń, przy której cudownie usiąść w długie letnie dni.