Wigilijny stół. 5 oryginalnych aranżacji

Na wigilijną kolację czekamy cały rok. Dla podkreślenia niezwykłości tego wieczoru warto pokusić się o ciekawą aranżację stołu, przy którym będziemy biesiadować. A możliwości jest wiele.

Elegancko i uroczyście - tak powinien prezentować się stół tego wieczoru. Nawet osoby, które nie uczestniczą na co dzień w katolickich obrzędach, 24 grudnia zasiadają do stołów, jedzą barszcz i pierogi, dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia. Wigilijna kolacja to jedna z najtrwalszych polskich tradycji. Warto zadbać o to, aby ten niezwykły wieczór miał równie niezwykłą oprawę. 

Staropolska

Wigilijny stół możemy wystylizować na wiele sposobów. Najbardziej „oczywista” jest aranżacja w stylu wiejsko-ludowym, nawiązującym do staropolskiej tradycji. Co się na nią składa? Proste, nawet siermiężne naczynia z naturalnych surowców (np. ceramika z Bolesławca w kolorze beżowym lub brązowym), lniany obrus, dodatki z drewna i mosiądzu. Naczynia i ozdoby powinny mieć surowy, oszczędny charakter i być pozbawione zbędnych dekoracji. Przy takim stole mamy się poczuć jak w prawdziwej wiejskiej chacie. Dobrze sprawdzają się w takich przypadkach drewniane meble z IKEA, w których znalazły odzwierciedlenie prostota i surowość skandynawskiego klimatu. Surowe deski, metalowe okucia, oszczędność ozdób stworzą klimat podobny do tego, jaki musiał panować w chłopskiej zagrodzie.

Vintage

Aranżacje w stylu vintage dają szansę na rozwinięcie kreatywności, bo pozwala on na łączenie rozmaitych, nawet pozornie nieprzystających do siebie elementów. Jego cechą charakterystyczną jest zestawianie ze sobą przedmiotów z rożnych epok i stylów, a jednak poprzez umiejętny dobór tworzących harmonijną, estetyczną całość. I tak na przykład możemy nowoczesną zastawę uzupełnić bogato zdobionym, rokokowym świecznikiem albo ukwieconym porcelanowym półmiskiem. Warto zaznaczyć, że te przedmioty z epoki powinny mieć dużą wartość artystyczną, być prawdziwymi perełkami danego stylu. Możemy proste, charakterystyczne wzornictwo z lat 50. i 60., dziś zresztą wysoko cenione przez designerów, zestawiać ze starociami z pchlego targu. Sztuka polega na właściwym doborze elementów, na pewno trzeba mieć do tego choćby odrobinę wyczucia oraz fantazji.

Klasyczna

Jeśli nie czujesz się dobrze w stylizacjach wymagających twórczego podejścia, sięgnij po dobre sprawdzone wzory. Do wykonania tej aranżacji potrzebujemy zastawy w stylu klasycznym i takich też dodatków i dekoracji. Co to oznacza w praktyce? Na przykład białe porcelanowe talerze z delikatnym wzorem, szklane kielichy, obrus gładki lub w szlachetny, elegancki deseń, klasyczne metalowe świeczniki. Oszczędność kolorów i prostota przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej klasy i elegancji. Użyte przedmioty powinny być w dobrym guście, z dobrych materiałów, raczej droższe niż tańsze i utrzymane w jednolitym charakterze. Taki styl podkreśla niezwykły charakter wieczoru, choć osobom twórczym może wydać się nieco zbyt konwencjonalny.

Barokowa

Dużo złota, obfitość ozdób, rafaelickie aniołki… Barok kojarzy nam się z bogactwem, a nawet z pewnego rodzaju nadmiarem. A jednak jest właściwym stylem dla podkreślenia wyjątkowości chwili. Ten swoisty przepych i bogactwo w szczególny sposób współgrają z tradycją kościoła katolickiego, którego Boże Narodzenie jest nieodłączną częścią. Oczywiście, nie chodzi o dosłowne odtwarzanie stylu barokowej świątyni, tylko raczej o  nawiązanie do pewnej konwencji. Na pozłacane, oryginalne naczynia i dekoracje mogą pozwolić sobie tylko naprawdę zamożne osoby. My możemy sięgnąć po przedmioty nawiązujące do tego stylu, choć wykonane z tańszych materiałów. 

Minimalistyczna

Całkowite przeciwieństwo barokowej. W obecnych czasach znajduje sporo zwolenników, bo pasuje do popularnych dziś minimalistycznych wnętrz. Pozwala na dopasowanie aranżacji stołu do stylistyki całego pomieszczenia. Jest stosunkowo mało wymagająca, bo opiera się na prostocie, oszczędności czy nawet ascetyzmie. Im mniej, tym lepiej. Aby jednak nasz stół nie wyglądał w ten wyjątkowy wieczór zbyt zwyczajnie czy wręcz ubogo, warto pamiętać o zastosowaniu przynajmniej jednej efektownej ozdoby, kontrastującej formą i kolorystyką z oszczędnym tłem. Może to być na przykład ustawiony na środku stołu bardzo dekoracyjny stroik w tradycyjnych bożonarodzeniowych kolorach: czerwieni, zieleni i złocie.