Wiosna sprzyja zmianom i kreatywności. Nasz stół też domaga się odświeżenia wizerunku. Jakimi sposobami możemy udekorować nasze potrawy, aby nabrały świeższego, wiosennego powiewu?
Status kultowej w czasach PRL-u osiągnęła książka Marii Terlikowskiej „Kuchnia pełna cudów”. Genialne w swej prostocie przepisy i zabawne ilustracje urzekały zarówno dzieci, jak ich rodziców. Dzięki niej przygotowywanie posiłków stawało się nie obowiązkiem ale fantastyczną zabawą. Myszki z sera, muchomory z jajek i pomidorów… Pomysłów na wykonanie dekoracyjnych potraw z powszechnie dostępnych składników było w książce bez liku. My możemy równie kreatywnie podejść do naszej kuchni i wyczarowywać na talerzach oraz półmiskach prawdziwe cuda.
Zieleń rządzi!
Zielona sałata, szczypiorek, pietruszka, brokuły, świeże listki ziół takich jak bazylia czy mięta – te dodatki dodadzą naszym potrawom świeżego, wiosennego charakteru. Każdy z nich można inaczej wykorzystać.
Bardzo dekoracyjne są różyczki brokułu, zarówno surowe, jak i sparzone. Można je wykorzystać nie tylko w sałatkach, ale również jako element ozdobny. Brokuł nawet po sparzeniu zachowuje kolor i apetyczny wygląd. Zielonymi różyczkami udekorujemy dania obiadowe, a także półmiski z kanapkami i przekąskami. Gałązki zielonej pietruszki będą ładnie ozdabiały większość potraw, a posypka z posiekanej pietruszki sprawi, że każde danie wyda się bardziej apetyczne. Szczypior zazwyczaj podajemy posiekany, ale wcale nie musi tak być. Paseczki cienkiego, wiosennego szczypioru można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład upleść z niego niby-gniazdko czy potraktować jak rodzaj „sznureczka”.
Sałata na różne sposoby
Liście sałaty jako dekoracja to pomysł nienowy, ale obecnie dostępnych jest na rynku tyle jej gatunków, że mamy dużo więcej możliwości. Każda z sałat prezentuje się inaczej. Duże, zewnętrzne liście najbardziej popularnej u nas sałaty masłowej zwykle podkładamy pod kanapki i koreczki, z kolei mniejsze, bardziej chrupiące i jaśniejsze listki ze środka główki można wkładać pomiędzy plastry wędlin czy kawałki warzyw i owoców. W liście sałaty można też zawijać różne składniki dań, na przykład kawałki mięsa czy wędlin. Bardzo dekoracyjna sałata Lollo o karbowanych bordowych lub zielonych listkach pięknie komponuje się z warzywami, sałatkami i wędlinami. Krucha sałata lodowa z kolei najlepsza jest do kanapek albo jako składnik sałat. Dekoracyjna jest również sałata rzymska, z której można robić na talerzu prawdziwe bukiety.
W ostatnich latach bardzo popularne w naszej kuchni stały się rukola i roszponka. Obie te sałaty - ze względu na orzechowy, pieprzowy posmak - doskonale smakują (i wyglądają) z orzechami, polane odrobiną brązowego octu balsamicznego. Niewielka ilość takiej sałatki jako dodatek będzie ozdobą każdego dania.
Oryginalne pomysły
Zwykłe pomidory i zielonego ogórka możemy również wykorzystać do tworzenia ciekawych aranżacji na naszym stole. Wszystko jest kwestią wyobraźni. Można układać je warstwami, grupować w kolorystyczne plamy lub zawijać i formować w płatki kwiatów. Róża uformowana z pokrojonego wzdłuż zielonego ogórka będzie na pewno zaskakującą i oryginalną dekoracją na wiosennym stole. A do tego ten świeży zapach! Nie zapominajmy o rzodkiewce. Jest ona ze względu na swój intensywny kolor bardzo atrakcyjna wizualnie, zarówno w całości, jak i pokrojona na plasterki. W kulkach rzodkiewki można wycinać nożykiem fikuśne wzorki i ozdabiać takimi niby-kwiatkami talerze. Pomidorki koktajlowe umieszczone naprzemiennie z kulkami mozzarelli i zielonymi listkami bazylii na patyczku do szaszłyków również uatrakcyjnią wygląd naszego stołu. Sos w miseczce wykonanej z połówki świeżej, czerwonej lub żółtej papryki także ucieszy oko. Drobiazgi, a stół od razu nabiera wyrazu!