Styl życia
Włosi żyją pięknie. Sensem ich życia jest czerpanie jak najwięcej radość z każdego dnia. Nawet w czynnościach stricte nastawionych na rozrywkę, cenią styl i jakość.
Życie we Włoszech to karnawał. Ulice zawsze są pełne, a główne place i skwery miast wypełniają muzyka i roztańczeni ludzie. No i oczywiście kawiarnie! Włosi kochają siedzieć w cieniu kawiarnianego parasola, sączyć kawę i obserwować innych ludzi. Ten kraj nie zasypia, przez cały tydzień i o każdej porze dnia trwają tu fiesta i spotkania towarzyskie. Włosi łączą w sobie dwie kontrastujące ze sobą cechy: z jednej strony są wielkimi indywidualistami, a z drugiej – muszą żyć w grupie, być otoczeni innymi ludźmi. Są bardzo towarzyscy i otwarci na innych. Kochają te przeciągające się spotkania wypełnione tańcem, jedzeniem i dużą ilością śmiechu. Celebrują życie rodzinne i często żyją w wielopokoleniowych domach.
Dla Włochów życie to teatr. „Wszyscy Włosi są aktorami, ale tylko Ci najgorsi występują na scenie” – tak scharakteryzował ten naród Orson Welles. W ich ruchach, gestach i mowie jest pewna nadmierność, wyjątkowo intensywne zaangażowanie. Włosi lubią być w centrum uwagi i pewnie dlatego traktują przestrzeń społeczną jak scenę.
W kontrze do ich stylu zachowania stoi ich upodobanie do stylu kultury materialnej – mody, sztuki, designu, itp. Tam z kolei cenią elegancję i prostotę, a słowem kluczem, mianownikiem ich stylu w tych dziedzinach - zarówno jeśli chodzi o kształt samochodów, jak i format butów – jest minimalizm. Jakość, a nie ilość. Styl, a nie ornament. Pomysł i piękno, a nie wielkie logo. Minimalizm cenią również w swojej kuchni.
Styl kulinarny
Kuchnia włoska to bardzo szerokie pojęcie. Oczywiście istnieją jej ikony, jak pizza i spaghetti, ale o kuchni włoskiej nie możemy mówić jako o zamkniętym zbiorze pewnych potraw, a raczej o stylu ich przyrządzania. Po prostu jest klika kuchni włoskich. A to dlatego, że w tym kraju ludzie są przywiązani przede wszystkim do swojej rodzinie i okolicy, więc rodzaje potraw różnią się w zależności od regionu. A łączy je kilka wspólnych cech.
Kuchnia włoska opiera się na świeżych warzywach, potrawach mącznych, rybach i owocach morza. Włosi bardzo cenią jakość i świeżość, dlatego ich potrawy tworzone są ze składników dostępnych w okolicy, tak, aby ich droga na stół była jak najkrótsza. Minimalizm tej kuchni wyraża się w tym, że jakość składników przedkłada się nad ich ilość. Dlatego ich dania skomponowane są często z 2-4 składników, a przyprawy dodawane są z wielkim umiarem – aby wydobyć smak ze składników głównych dania, a nie po to, aby nadać potrawie odmienny smak.
Tradycyjny posiłek włoski składa się z przystawki, dania pierwszego i drugiego, a jego uwieńczeniem jest deser.
Ponieważ w kuchni włoskiej króluje pomidor, to oczywistym jest, że dominującymi przyprawami są oregano i bazylia. Włosi często doprawiają swoje potrawy także tymiankiem i rozmarynem.
Dla Włochów jedzenie to prawie religia, więc skrupulatnie przestrzegają „odwiecznych” praw, co i kiedy jeść należy. Tu kończy się włoska fantazja, a zaczyna rytuał. Dla nich pora posiłku i to, co wtedy trzeba zjeść, jest święte. Zamówienie cappuccino po godzinie 11 uważane jest za dziwactwo, a pizza to dane przeznaczone do kolacji, a nie obiadu.
Chcesz zasmakować w kuchni włoskiej? Molto per favore, oto kilka przepisów, które znajdziesz na naszej stronie.
Ciekawostka
Czy wiesz, że kawy cappuccino, dumy Włochów, która słynie z delikatnej pianki na wierzchu, nie można pić w trakcie, ani nawet po posiłku? Włosi piją ją rano, przed 11, w trakcie śniadania, w towarzystwie słodkiego pieczywa.