Wrzosowo mi! – jesienne dekoracje stołu
Jesień bez wrzosów? To po prostu niemożliwe! Gdzie nie spojrzeć, wszędzie drobne kwiatki w różnych odcieniach fioletu… Warto wykorzystać tę wrzosową obfitość do dekorowania naszych wnętrz i stołów.
Dobieramy kolory
Jak najlepiej ubrać stół, aby pasował do wrzosowych akcentów? Mamy kilka możliwości.
Jedna z nich to nawiązanie do całej gamy różów i fioletów, jaką wnoszą ze sobą kwitnące o tej porze roku wrzosy. Fioletowy lub amarantowy obrus (nieco gorzej będzie się prezentował pudrowy róż, jest zbyt mdły) lub serwetki czy podkładki w tych kolorach będą dobrze harmonizowały z kwiatami wrzosów i wrzośców. Doskonałym tłem dla wrzosów są wszelkie odcienie bieli i ecru, a także beże i szarości, czyli tzw. kolory ziemi, bo podkreślają naturalność tych leśnych kwiatów. Można się też pokusić o bardziej odważne zestawienie, a mianowicie ubrać stół w kolory jaskrawej zieleni – limonki, kiwi, groszku – i stonować fioletowymi dekoracjami z wrzosu. Efekt murowany!
W jutowych osłonkach
Kup kilka sadzonek wrzosów lub wrzośców (albo jednych i drugich) w zwykłych, plastikowych doniczkach. Nie musisz ich przesadzać do innych doniczek ani wkładać do osłonek. Wystarczy owinąć doniczki kawałkami juty, najlepiej w naturalnym kolorze, tak by materiał wystawał nieco ponad krawędź doniczki. Następnie przewiąż jutę sznurkiem, rafią lub fioletową wstążką. Tak fantazyjnie „opakowane” wrzosy prezentują się idealnie: fiolet pięknie kontrastuje z jasną jutą, a naturalny splot współgra z leśnym pochodzeniem kwiatów. Ustaw rząd doniczek na środku lub na krawędzi stołu, a nakrycie uzupełnij fioletowymi akcentami, np. serwetkami w tym kolorze.
Fantazyjnie opakowane
Możesz „opakować” doniczki z wrzosami także w inny sposób. Kup o jedną krzewinkę więcej i wykorzystaj kwitnące gałązki do pomysłowego udekorowania pozostałych doniczek. Tym razem potrzebujesz gładkich, ceramicznych lub szklanych (ostatecznie mogą być też plastikowe), jasnych osłonek. Gałązki wrzosu (lub wrzośca) umieść jedną przy drugiej wokół doniczki (żeby się nie ślizgały, dla ułatwienia można okleić doniczkę taśmą obustronnie przylepną), a następnie przewiąż je fioletową wstążką lub rafią. Fioletowe dzwoneczki utworzą wokół brzegu doniczki piękny wianuszek. Można też po prostu przewiązać doniczkę gałązkami wrzosu, używając ich zamiast wstążki.
Oryginalny świecznik
Nie tylko doniczki dekorujemy w ten sposób – kwiaty wrzosu możemy wykorzystać również do ozdobienia zwykłego szklanego słoiczka, przerabiając go na oryginalny świecznik. Przezroczysty słoik średniej wielkości oklej taśmą obustronnie przylepną, następnie wewnątrz słoika umieść nieco pokruszonych, zgiętych gałązek wrzosu, żeby tworzyły coś w rodzaju „poduszeczki”. Na niej postaw świeczkę do podgrzewaczy, a ścianki słoika oklej kwiatami wrzosu według uznania. Taki świecznik będzie efektowną, jesienną dekoracją podczas wieczornego spotkania przy stole.
Wrzosowy wieniec
Nadaje się do położenia na stół, do powieszenia na drzwi, a także jako stroik nagrobny. Wieńce z wrzosów można wyplatać razem z innymi gałązkami, np. jałowca. Można wpleść w wieniec również gałązki z owocami głogu lub dzikiej róży (uwaga, kłują!), a także jesienne liście (muszę mieć dłuższe ogonki, w przeciwnym razie powypadają). Taki wieniec w kolorach jesieni będzie zarówno przepiękną dekoracją stołu (można w środek wstawić świeczkę), jak i na przykład drzwi wejściowych o tej porze roku.
Przepych czy oszczędność?
To zależy, jakie mamy upodobania i jaki efekt pragniemy uzyskać. Równie dobrze będzie wyglądała jedna doniczka z wrzosem lub np. trzy obok siebie w jednakowych osłonkach i jednakowym odcieniu kwiatów, co bogata dekoracja z wrzosów w różnych odcieniach – od ciemnego fioletu po biel, wzbogacona wstążkami, rafią czy innymi dodatkami. I w bogactwie, i w minimalizmie można odnaleźć piękno, wszystko zależy od wyczucia formy. Czasami patrząc na dekoracje, mamy wrażenie nadmiaru, kiczu i chaosu. Jak tego uniknąć podczas przygotowywania własnych aranżacji?