Wrzosy i wrzośce – jesień w kolorach fioletu

Jak je rozróżnić? Bardzo łatwo. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i łuskowate liście, rosnące na łodydze pod kątem. Liście wrzośców wyglądają jak igiełki, rosną prostopadle do łodygi, a kwiaty są większe i mają kształt dzbanuszków. I jedne, i drugie kwitną głównie (choć nie tylko) na różowo i fioletowo.

Wrzośce na wiosnę

Oba gatunki różni czas kwitnienia: wrzosy kwitną od lipca do października, zaś wrzośce - od lutego do kwietnia. Jako jedne z pierwszych kwiatów pojawiają się w przykrytym jeszcze śniegiem ogródku. Najwcześniej kwitnie wrzosiec krwisty, potem pozostałe odmiany, a w czerwcu wrzosiec bagienny i popielaty. Lubi ziemię kwaśną i nadaje się na skalniaki. Jest dość wrażliwy na mróz, dlatego na zimę warto przykryć go warstwą igliwia. Tak jest w naturze – za to w kwiaciarniach wrzośce możemy zobaczyć również jesienią, obok „zwykłego” wrzosu. Przepiękne, amarantowe krzewinki w doniczkach mogą najpierw postać w mieszkaniu, następnie przezimować na balkonie i ostatecznie „wylądować” w ogródku.

Fioletowe kobierce                                 

Od kwitnących o tej porze roku wrzosów wywodzi się nazwa „wrzesień” – miesiąca jeszcze po części letniego, ale już zwiastującego nadejście jesieni. Od nich pochodzi też określenie pięknej, jasnofioletowej barwy – wrzosowej, która kojarzy się romantycznie i nieco nostalgicznie, bo przywołuje na myśl koniec lata. Wrzos w naszej szerokości geograficznej to dość pospolita roślina, rosnąca przede wszystkim w lasach. Zwarte kobierce o wysokości kilkunastu centymetrów kwitną na fioletowo aż do końca listopada. Wrzosy, których sadzonki możemy kupić jesienią, to właśnie odmiany mrozoodpornego wrzosu (Calluna vulgaris) rosnącego w naszych lasach. Potrzebuje kwaśnej ziemi i idealnie nadaje się na przydomowe rabaty. Tak jak wrzośce, wrzosy dobrze się czują w towarzystwie azalii i różaneczników, bo mają podobne wymagania glebowe.

Na sto sposobów

Krzewinki w różnych odcieniach różu i fioletu można wykorzystywać w aranżowaniu przestrzeni i dekorowaniu wnętrz na rozmaite sposoby. Posłużą do ozdabiania stołu, dekorowania balkonów i tarasów, do przygotowywania stroików, świeczników i bukietów, a także do pakowania prezentów. Warto jednak zwrócić uwagę, że oba gatunki zachowują się nieco inaczej: kolorowe dzbanuszki wrzośców po jakimś czasie opadają, a wtedy należy je przyciąć – chyba że się zasuszą. Wtedy maja szanse wytrwać w nienaruszonej postaci przez całą zimę w mieszkaniu lub na balkonie. Wrzos natomiast przekwita mniej spektakularnie i po przycięciu zakwita na nowo. Może stać w doniczce przez dłuższy czas lub po sezonie trafić na rabatę.

Szkło, drewno, wiklina

W grupie, w rzędzie lub pojedynczo – w każdym z tych wariantów doniczki z kwiatami wrzosów lub wrzośców będą stanowiły piękną ozdobę. Wybierz doniczkę (lub osłonkę) w jednym z trzech kolorów: jasną, ceglastą lub po prostu fioletową. Unikaj doniczek z wzorami  - kwiaty kwitnące lepiej prezentują się w jednobarwnych osłonkach, bo wzory wprowadzają niepotrzebny chaos. Wrzosy doskonale wyglądają w koszykach-osłonkach z białej lub naturalnej wikliny. Drewniane, podłużne skrzyneczki, w których zmieścimy kilka sadzonek idealnie ozdobią balkon lub parapet. Oryginalnym pomysłem będzie umieszczenie gałązek wrzosu w szklanym, przezroczystym wazonie, ale wtedy nie wlewamy do wazonu wody. Doniczki lub wazony z wrzosem można dodatkowo udekorować złotymi lub rudymi suchymi liśćmi, stanowiącymi jesienny akcent i kolorystyczną przeciwwagę.

Kolorystyczne kombinacje

Wrzosy i wrzośce doskonale wyglądają w towarzystwie dyni - z jej ognistymi barwami. Żółta, pomarańczowa, ruda czy zielona – wszystkie odmiany dyni idealnie komponują się kolorystycznie i stylistycznie z wrzosem. Dlatego warto zestawiać razem te dwa charakterystyczne symbole jesieni. Równie dobrze wygląda wrzos w połączeniu z czerwonymi owocami głogu lub dzikiej róży, a także jesiennymi, złotobrązowymi liśćmi. Podczas przygotowywania wrzosowych stroików czy dekoracji warto też sięgnąć po kasztany. Ich lśniący brąz pięknie kontrastuje z przygaszonym fioletem i ostrym amarantem kwiatów. Wbrew pozorom, jesień może być naprawdę kolorowa!