Spotykacie znajoma osobę, która mówi wam, że przeszła na wegetarianizm. Jesteście zaskoczeni, bo zawsze była wielkim orędownikiem jedzenia mięsa. Pytacie ją – jak sobie teraz radzi, co teraz je? Znajoma osoba odpowiada wam, że jest owowegetarianem. Robicie wielkie oczy i nie wiecie co powiedzieć. Co to w ogóle znaczy owowegetarianizm? Aby uniknąć takiej sytuacji, mamy dla was małą dietytyczno-leksykalną ściągę, która wyjaśni wam podstawowe rodzaje wegetarianizmu. Warto ją poznać, ponieważ dieta ta staje się coraz bardziej popularna.
Wszystkie imiona wegetarianizmu
Jedni nie jedzą mięsa i nabiału. Drudzy spożywają tylko produkty roślinne. Kolejni dopuszczają użycie w diecie jajek. Poznajcie najpopularniejsze oblicza wegetarianizmu.
Półśrodki
Na wstępie należy zaznaczyć, że diety wegetariańskie opierają się na spożywaniu produktów roślinnych i na niejedzeniu mięsa. Tak, to brzmi jak banał, ale w dzisiejszych czas, gdzie występuje wiele popularnych określeń i rodzajów diet – jak na przykład semiwegetarianizm – warto to podkreślić. Gwoli wyjaśnienia, semiwegetarianizm nie jest rodzajem diety wegetariańskiej, ponieważ zakłada ona spożywanie mięsa. Wprawdzie ogranicza jego rodzaj, do ryb lub drobiu, ale nie eliminuje go zupełnie z menu.
Jem to, a tego nie
Diety wegetariańskie dzielimy przede wszystkim ze względu na dopuszczanie do menu spożywania produktów odzwierzęcych. Bardziej restrykcyjne odmiany wegetarianizmu ograniczają także sposoby przyrządzania dań roślinnych oraz rodzaje spożywanych roślin. Poznajmy ich długie nazwy i krótkie charakterystyki:
Laktoowowegetarianizm – dieta ta dopuszcza także spożywanie produktów mlecznych oraz jaj. Dzięki temu, stosując tę dietę, bardzo łatwo zapewnić pełny zakres składników odżywczych.
Laktowegetarianizm – lekko zaostrzona dieta wegetariańska względem laktoowowegetarianizmu. Osoby przestrzegające ją rezygnują nie tylko ze spożywania mięsa, ale także jaj. W ich jadłospisie pojawiają się jednak produkty i przetwory mleczne.
Owowegetarianizm – modyfikacja poprzednich dwóch rodzajów wegetarianizmu. W tym przypadku dopuszczone jest spożywanie jajek, ale produkty mleczne są całkowicie zakazane.
Weganizm – to całkowita rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych. W diecie wegańskiej nie pojawiają się sery, nabiał, mleko, ale także miód. Produkty te zastępowane są ich roślinnymi odpowiednikami.
Frutarianizm – najbardziej restrykcyjna dieta wegetariańska. Frutarianie nie spożywają żadnych produktów zwierzęcych, ale także wprowadzają ograniczenia co do spożywania roślin. Jedzą oni jedynie owoce w znaczeniu botanicznym, których zerwanie nie niszczy rośliny. Oznacza to, że rezygnują z sałaty, bo nie spożywa się jej owoców, a nią samą.