Zapraszamy jesień na nasz stół

Gdy przestajemy odczuwać ciepło w powietrzu, a liście zaczynają się mienić tysiącami barw, warto wykorzystać tę feerię i stworzyć stylowe jesienne dekoracje stołu.

Jesień przynosi zmiany. Zielona dotąd natura zaczyna przebierać się w żółte, czerwone i brązowe szaty. Nocą pojawiają się pierwsze przymrozki, które z czasem opanowują także coraz krótsze dni. W sadach zbierane są ostatnie jabłka i gruszki. Na dobre rozpoczyna się sezon na dynie i żurawinę. Niektórzy mają wrażenie, że jest to czas smutny, kojarzący się z końcem i pożegnaniem. Ale można spojrzeć na jesień z innej strony. To początek! Początek nastrojowych dekoracji, palących się aromatycznych świec i orzeźwiającej zmiany. Jak wykorzystać to bogactwo jesieni, by stworzyć klimatyczne i stylowe dekoracje jesiennego stołu? Czym charakteryzuje się taki stół i na jakie elementy należy zwrócić uwagę? Przeczytajcie o jesieni na stole, by pokochać jej piękno i poczuć jej niepowtarzalny refleksyjny nastrój.

Owoce i warzywa

Dekoracje nierozerwalnie związane są z sezonowymi warzywami i owocami. Królowa jesieni może być tylko jedna – to piękna i dumna dynia. W naszych sklepach możemy kupić zarówno klasyczną pomarańczową dynię jadalną, jak i jej dekoracyjne odmiany nie nadające się do spożycia. Niesamowite wrażenie robią białe odmiany dyni, ale te jadalne są praktycznie niedostępne w Polsce. Natomiast bez większych problemów dostaniemy jej dekoracyjne odpowiedniki.

Białe dynie wyglądają niesamowicie jako naturalne dekoracje stołu. Nawet ustawione pojedynczo zrobią na każdym gościu wrażenie. Oczywiście świetnie komponują się w koszykach razem z jesiennymi gałązkami i kolorowymi liśćmi. Zarówno z białej, jak i pomarańczowej dyni możemy wykonać jesienny wazon na kwiaty i liście. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dynia stała się także świecznikiem.

Leśne dekoracje

Aby dobrze przygotować się do tworzenia jesiennych dekoracji stołu, koniecznie musimy wybrać się do lasu. To tam znajdziemy te elementy, przez które jesienny stół nabiera wyjątkowego charakteru. Czego powinniśmy w nim szukać?

Oczywiście pierwszym wyborem są kolorowe liście różnych gatunków drzew. Powinniśmy wybierać te o pełnych barwach oraz bez uszkodzeń. Świetnym kontrastem dla jesiennej palety barw są zielone gałązki drzew i krzewów iglastych. W stroikach sprawdzą się także kasztany, żołędzie oraz szyszki. Odważne osoby mogą postawić na stole większy kawałek drewna, który stanie się platformą dla całej dekoracyjnej kompozycji. Warto z lasu wrócić także z kilkoma suchymi gałązkami, które oddają nastrój tej pory roku. Pamiętajmy także o czerwonej jarzębinie.

Pachnące światło

Gdy dni stają się coraz krótsze, to świece są tym dodatkiem, który definiuje jesienny stół. Naturalne migoczące światło tworzy niepowtarzalny klimat podczas długich wieczorów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów świec o przeróżnych kolorach i kształtach. Oczywiście najważniejsze jest, by wybrać te zapachowe o ciepłym aromacie czekolady, cynamonu lub kawy. Możemy postawić je same, wkomponować w dynie lub umieścić w przeźroczystych wazonach lub dużych kieliszkach.