Zasada 5R, czyli Smakuj Odpowiedzialnie zgodnie z regułami gry

Tylko tyle – wystarczy jedynie stosować się do pięciu prostych zasad, żeby realnie wpłynąć na stan środowiska. W ten sposób jesteśmy w stanie uratować planetę i przyczynić się do komfortowego życia na ziemi. Co właściwie kryje się za tajemniczym 5R? Odpowiadamy!

1. Refuse, czyli odmawiaj

Czego powinniśmy odmawiać, chcąc stosować się do 1/5 z zasad, czyli reguły refuse? Produktów, które są trudne do przetworzenia, a właściwie kompletnie ich nie potrzebujemy. Ulotek, które ktoś rozdaje na ulicy, gazetek promocyjnych z drogerii czy sklepów z RTV, menu z restauracji na dowóz. Nie potrzebujesz też dziesiątek próbek kosmetyków w plastikowych opakowaniach czy jednorazowych pudełek na żywność – jeśli jedziesz do restauracji, by zabrać ze sobą posiłek na wynos, przyjedź z własnym pojemnikiem.

2. Reduce, czyli ograniczaj

Przede wszystkim – ograniczaj kupowanie zbędnych produktów lub produktów zapakowanych niezgodnie z dbałością o środowisko. Nie musisz kupować kolejnej kawy w jednorazowym kubeczku – możesz chodzić do kawiarni z własnym kubkiem termicznym i już w ten prosty sposób być bliżej zasady odmawiania. Możesz nie kupować wody w małych butelkach, ale zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący wodę z kranu. Możliwości jest wiele – my polecamy pobawić się nawet w małą rywalizację z konsumpcyjnym rynkiem i próbować odmawiać zbędnego plastiku wszędzie tam, gdzie to możliwe, na przykład przez dwa tygodnie. W ten sposób sami zobaczycie, jakie to proste!

3. Reuse, czyli używaj ponownie

Jednorazowe sztućce zostały po przyjęciu dla dziecka albo party w ogrodzie, więc automatycznie wyrzucasz je do śmieci? Zaraz, zaraz… a czy one na pewno są jednorazowe? Niekoniecznie! Z powodzeniem możesz je przecież umyć i wykorzystać na kolejną imprezę – oczywiście nie posłużą na lata, ale też ich użyteczność nie zmniejsza się przecież po jednym, czy nawet dwóch lub trzech użyciach. Myśl także o tym, czy pojemniki po lodach, słoiki, butelki nie mogą posłużyć na dłużej – do przechowywania żywności, zestawu krawieckiego, gumek do włosów itp.

4. Recycle, czyli utylizuj

Mówiąc o utylizacji, zasada 5R ma na myśli to, aby z rozwagą podchodzić do wyrzucania śmieci, po prostu je segregując. Jeśli decydujesz się cokolwiek wyrzucić, bo uważasz, że nie nadaje się to do ponownego użycia – wrzuć odpad do odpowiedniego pojemnika – z plastikiem, szkłem, do śmieci zmieszanych lub bioodpadów.

5. Rot, czyli kompostuj

Tu znów wracamy w pewien sposób do punktu 2, gdy namawialiśmy do ograniczania produktów zbędnych. Rot poszerza jednak nieco tę zasadę, bo namawia do tego, by stając przed wyborem czy kupić produkt nieekologiczny czy taki, który po wyrzuceniu ulegnie odpadowi, wybrać ten drugi. Rot to nic innego, jak kompostowanie i dbanie o to, by nabywać produkty, które mają szansę wrócić do nas w przyjaznej formie, czyli po tym, jak ulegną rozkładowi.