Zasady savoir-vivre dla gości weselnych

Ślub i wesele to bardzo ważne uroczystości i istnieje niepisana lista zasad, jak powinni zachowywać się w tym dniu goście. Dlatego, jeżeli wybierasz się w najbliższym czasie na taką ceremonię, zapoznaj się z poniższym artykułem. Być może dzięki niemu unikniesz gafy i niepotrzebnego zakłopotania.

Uważnie zapoznaj się z zaproszeniem

Ludzie, czytając zaproszenie na wesele, często zwracają uwagę tylko na czas i miejsce odbywania się uroczystości. Jest to duży błąd, ponieważ zdarza się, że w zaproszeniu istotne informacje nie są napisane wprost. Na zaproszeniach można znaleźć śmieszne wierszyki, których celem nie jest tylko wprowadzenie żartobliwego akcentu, ale niosą ze sobą jakiś przekaz. Pary Młode informują w rymowankach, że oczekują np. pieniędzy w ramach prezentu ślubnego, wina zamiast kwiatów lub proszą, aby kobiety nie przychodziły na uroczystość ubrane w białe sukienki. Niezależnie czy podobają nam się oczekiwania przedstawione w zaproszeniu, wypada się do nich zastosować.

Odpowiedz na zaproszenie

Brak odpowiedzi na zaproszenie nie jest równoznaczny z potwierdzeniem obecności. Dlatego, bez względu czy zamierzasz się pojawić na weselu czy nie, powinnaś poinformować o swojej decyzji Parę Młodą. Informacja o liczbie gości na weselu jest ważna nie tylko ze względu na konieczność zaplanowania miejsca i wykupienia odpowiedniej ilości jedzenia, ale dochodzi też kwestia prezentów dla gości i winietek, które należy zamówić z wyprzedzeniem. Jeżeli na weselu nie będziesz – przeproś i powiedz, jaki jest prawdziwy powód nieobecności lub użyj argumentu starego jak świat i wspomnij o przyczynach osobistych.

Ubierz się adekwatnie do okazji

Jeżeli w zaproszeniu nie została poruszona kwestia wymaganego stroju, mężczyzna powinien włożyć garnitur a kobieta elegancką sukienkę. Jej wyrafinowanie zależy od miejsca, gdzie odbywa się wesele i od pory dnia. Niektóre pary odchodzą od tradycyjnych, całonocnych wesel na rzecz popołudniowych obiadów w restauracji. Na taki weselny obiad nie trzeba przesadnie się stroić, ale ubranie codzienne również jest źle widziane. Strój gości weselnych nie powinien w żaden sposób ściągać negatywnej uwagi innych weselników. Bez względu na temperaturę za oknem mężczyzna musi mieć na sobie marynarkę a kobieta rajstopy lub pończochy. Sale weselne są klimatyzowane, wiec nie będzie to uciążliwe nawet podczas upałów. Jeżeli ślub odbywa się w Kościele, kobieta pamiętać o zasłonieniu ramion – można w tym celu użyć lekkiego szala. Jak już zostało wspomniane, w niektórych kręgach biały kolor sukienki jest zarezerwowany wyłącznie dla Panny Młodej. Jeśli nie znasz jej podejścia do tej sprawy (lub podejścia jej rodziny), lepiej wybierz sukienką w innym kolorze, bo może okazać się, że staniesz się obiektem kpin.

Uważaj na to, co mówisz Parze Młodej na weselu

Nie biegaj do Młodych i nie informuj ich, że Ty wolałabyś rosół zamiast pomidorowej, a tak przy okazji to muzyka gra za głośno. Młoda Para zapewne skrupulatnie wybierała salę, menu, orkiestrę i dodatkowe atrakcje i byłoby im przykro usłyszeć od gościa, że wesele jest nieudane. Jeżeli przydarzy się jakieś rażące zaniedbanie ze strony podwykonawcy, Młoda Para zapewne sama to zauważy, a jeżeli nie, to może ich uświadomić wyłącznie ktoś z najbliższych (rodzice, rodzeństwo, świadkowie). Ze świeżo upieczonymi małżonkami dyskutuj na tematy lekkie i niewywołujące kontrowersji. Jeżeli masz ich zamiar zapytać o to, kiedy planują pierwsze dziecko – ugryź się w język. Pamiętaj, że prawdopodobnie wszyscy weselnicy chcą z Młodą Parą zamienić parę słów, dlatego nie zajmuj im dużo czasu.

Nie przesadzaj z alkoholem

Chyba nikt nie chce być wspominany, jako „wujek Rysiek” z kawałów, który zatacza się pijany po sali, opowiada sprośne dowcipy lub – co najgorzej – wszczyna burdy z innymi weselnikami. Wiesz zapewne, na ile drinków możesz sobie pozwolić, zanim zaczniesz tracić kontrolę nad sobą. Nie wykorzystuj wesela jako okazji do darmowego napicia się alkoholu i nie przesadzaj z toastami. Jedz dużo i tłusto, a od czasu do czasu wyjdź przewietrzyć się na zewnątrz.